![Żywiołak w Zmianie Klimatu. Mamy bilety na koncert [KONKURS]](https://www.bialystokonline.pl/gfx_artykuly/201610/94543.jpg)
To właśnie za sprawą Żywiołaka dowiedzieliśmy się o "polskim neofolku". Dziś nikogo nie dziwi już fakt, że muzyki folkowej możemy posłuchać w największych klubach Polski, a sam nurt stał się równoprawny z innymi gatunkami muzycznymi.
Wszystko zaczęło się od spotkania na początku 2005 r. dwóch bardzo nietuzinkowych muzyków - Roberta Jaworskiego - grającego wcześniej m.in. w zespołach: ich troLe i Kapela ze Wsi Warszawa, oraz Roberta Wasilewskiego - współzałożyciela i gitarzysty zespołu Open Folk. Po niedługim czasie Jaworski dołączył do projektu dwie wokalistki: Annę Piotrowską z zespołu Goście z Nizin i Izabelę Byrę z projektu Detonacja oraz bębniarza Macieja Łabudzkiego. To w tym właśnie składzie zespół zarejestrował swoją debiutancką EP-kę "Muzyka psychodelicznej świtezianki" i niedługo potem album "Nowa ex-tradycja", który dla wielu stał się kanonem "prawdziwej folkowej estetyki".
Burzliwe losy zespołu spowodowały, że w roku 2011 - niedługo po wydaniu kolejnego albumu z remiksami "Nowa mix-tradycja" - zmienia się skład zespołu. Pojawiają się nowe wokalistki: Monika Wierzbicka i Karina Kumorek, a od dłuższego czasu gra już z zespołem perkusista Maciej Dymek. W tym składzie zespół nagrywa nieco odmienną estetycznie płytę "Globalną wiochę". W połowie 2013 r. zespół zawiesza działalność.
Do życia powrócił na początku 2014 r. Powołany na nowo przez Roberta Jaworskiego skład zmierza od tej pory muzycznie w stronę wczesnych dokonań zespołu. W kwietniu 2016 r. ma miejsce premiera kolejnej EP-ki zespołu "Muzyka psychoaktywnego Stolema", którą to zespół otwiera swoją kolejną fascynację dziejami i wierzeniami dawnego Pomorza.
Grupa wystąpi 20 października, początek koncertu o godz. 20.00, otwarcie drzwi klubu o godz. 19.00. Patronujemy imprezie.
Wygraj bilety: Konkurs
Szczegóły: Żywiołak w Zmianie Klimatu
anna.d@bialystokonline.pl