"Życie na Kresach". Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru wydał nową książkę

2021.02.18 16:58
Z okazji 102. rocznicy wyzwolenia Białegostoku, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru zaprezentował nową książkę. Jest to drugi tom w kolejności z pięciotomowej serii poświęconej wschodnim ziemiom II Rzeczypospolitej.
"Życie na Kresach". Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru wydał nową książkę
Fot: Malwina Witkowska

W przeddzień (18.02) obchodów 102. rocznicy wyzwolenia Białegostoku dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciecha Śleszyńskiego zaprezentował swoją książkę "Życie na Kresach. Województwa wschodnie II Rzeczypospolitej (1919–1939)".

Nowa publikacja Muzeum Pamięci Sybiru opowiada o różnych aspektach życia codziennego na dawnych ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej. Historia rozpoczyna się od 19 lutego 1919 r.

- Ta książka mówi o dziejach kresowych. Samo pojęcie kresu czyli końca, konstruowane było z perspektywy centrum. Siłą rzeczy, w naszym przypadku są to ziemie etniczne Polski, czyli Warszawa lub Kraków. Słowo to silnie zakorzenione do dziś wywołuje wśród naszych wschodnich sąsiadów negatywne skojarzenie. W odczuciu tych nacji jest zbyt polskie i podkreśla peryferyjność tych ziem - mówi prof. Wojciech Śleszyński. - My jednak spróbujemy zerwać z tym negatywnym doświadczeniem i spojrzeć na dawne ziemie, jako na obszar, gdzie krzyżowały się różne uwarunkowania polityczne, społeczne, a także gospodarcze - dodaje.

Książka jest drugą w kolejności z pięciotomowej serii poświęconej wschodnim ziemiom. Autor podchodzi do skomplikowanej materii, jaką było życie tamtejszej społeczności używając przy tym klarownego, a zarazem obrazowego języka. Opisuje pokrótce wojnę polsko-bolszewicką, powstawanie administracji, stosunki narodowościowe i religijne, politykę władz, gospodarkę, oświatę i kulturę. Autor namawia, by: "spojrzeć na dawne ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej przede wszystkim jako na obszar, gdzie krzyżowały się i nakładały różne uwarunkowania polityczne i społeczne, gdzie mieszały się wpływy kulturowe i gospodarcze".

Książka jest ponadto bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami. Można ją nabyć w internetowym sklepie muzeum. Aktualnie trwają prace nad otwarciem sklepu stacjonarnego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1446 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39