ZUS wysyła informacje do przedsiębiorców
Przedsiębiorcy mogą spodziewać się listonosza. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła bowiem do nich listy o rozliczeniu wpłat.
Od stycznia 2018 r. płatnicy opłacają wszystkie składki jednym przelewem (nie ma już oddzielnych przelewów na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych). W związku ze zmianami każdy wykonany transfer najpierw pokrywa najstarsze zaległości i płatnik nie ma na to wpływu.
- E-składka wprowadziła nowe zasady opłacania i rozliczania składek. Jeszcze przed wejściem w życie nowych zasad dokonywania płatności ZUS prowadził szeroką akcję informacyjną. Naszym celem było poinformowanie każdego płatnika składek o tych zmianach. Czym różnią się poprzednie przelewy od aktualnych, jak są księgowane i rozliczane wpłaty, które wpłynęły po 1 stycznia 2018 r.? Bardzo istotną wiadomością jest również podawana informacja o saldzie, jakie było na koncie. W ciągu ubiegłego roku sukcesywnie wysyłane informacje otrzymało ponad 970 tys. płatników - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
W I kwartale 2019 r. ZUS informuje wszystkich płatników o rozliczeniu wpłat przekazanych w poprzednim roku. Podawane są także informacje o tym, czy pokryte zostały wszystkie zaległości z wcześniejszych okresów. W województwie takich listów może spodziewać się około 66 tys. przedsiębiorców.
- Osoba prowadząca działalność dowie się, jakie należności zostały z tych wpłat pokryte, a jednocześnie, czy na koncie występuje nadpłata, czy zaległości. Dlatego informacja będzie wysyłana do wszystkich płatników, również tych, których konto będzie wykazywało groszową zaległość lub nadpłatę - informuje rzecznik ZUS. - Chcemy, żeby wszyscy nasi klienci wiedzieli, jak są prowadzone rozliczenia na ich kontach oraz mogli zweryfikować podane saldo ze swoimi księgami. Jeśli stwierdzą na koncie zadłużenie czy też nadpłatę, mogą podjąć od razu odpowiednie działania. Gdy kwoty zaległości są niewielkie, można je uregulować przy bieżących wpłatach. Przy wyższych kwotach należy wziąć pod uwagę konieczność doliczenia także odsetek za zwłokę – dodaje.
Wiadomość dotrze najpóźniej w marcu
Informacje będą wysyłane listownie, najpóźniej płatnik otrzyma je w marcu. Jeśli okaże się, że wyszła duża nadpłata, to przedsiębiorca może złożyć wniosek z prośbą o jej zwrot.
Informacja dotycząca salda rozliczenia konta dostępna jest także na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Dzięki temu płatnik zawsze może sprawdzić, jakie ma saldo na koniec miesiąca czy inny, wskazany przez siebie dzień.
- Prezentujemy również, za jaki okres zostały zaksięgowane korekty deklaracji rozliczeniowych, które zawsze mogą wpływać na zmianę stanu rozliczeń. Widać też, czy korekty przekazał sam płatnik, czy też zostały sporządzone z urzędu przez ZUS. Na stronie www.zus.pl udostępniliśmy płatnikom ulotkę, w której wskazujemy krok po kroku, w jaki sposób uzyskać informacje oraz co one oznaczają - wyjaśnia Krupicka.
justyna.f@bialystokonline.pl