ZUS testuje nowe sanatorium. Dla kogo będzie przeznaczona placówka?

2019.07.30 12:50
Sanatorium to miejsce, gdzie ludzie mogą przez kilka tygodni poddać się różnym zabiegom rehabilitacyjnym, co umożliwi im poprawę lub powrót do zdrowia. Miejsca te cieszą się więc dużą popularnością. ZUS testuje obecnie nową taką placówkę.
ZUS testuje nowe sanatorium. Dla kogo będzie przeznaczona placówka?
Fot: JF

Zakład Ubezpieczeń Społecznych testuje obecnie owe sanatorium dla osób z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Okazuje się, że choroby układu nerwowego są najczęstszą przyczyną niesprawności, czego konsekwencją jest niezdolność do pracy w przypadku osób w wieku produkcyjnym. Choroby te powodują miejscowe uszkodzenie mózgu. Cierpiący na te dolegliwości, to osoby ze stwardnieniem rozsianym, po udarze mózgu lub urazach czaszkowo-mózgowych. W tej grupie mogą się również znaleźć chorzy po operacjach łagodnych guzów środczaszkowych.

Jak wiadomo mózg jest najważniejszym organem w naszym ciele, a jego zaburzenia odbijają się na całym organizmie. Nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu mogą doprowadzić do kalectwa, a nawet śmierci, więc nie wolno tego bagatelizować.

- Odzyskanie zdolności do pracy dla osób właśnie z tej grupy jest bardzo istotne. Od 1 lipca 2019 roku w Uzdrowisku Konstancin Zdrój jest realizowany nowy pilotażowy program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS dla osób z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Stworzono nowy profil rehabilitacji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, iż przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego zgłaszali wiele postulatów dotyczących utworzenia nowego profilu rehabilitacji. Aczkolwiek czynnikiem decydującym była liczba orzeczeń osób ubiegających się po raz pierwszy o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wydane oceny stanu zdrowia przez lekarzy orzeczników ZUS w 2017 roku dały jasny obraz tego, że najczęstszymi przyczynami niezdolności do pracy były: nowotwory (23,9% orzeczeń), choroby układu krążenia (19,5% orzeczeń), choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego (15,1% orzeczeń), zaburzenia psychiczne (11,1% orzeczeń), urazy kości, stawów i tkanek miękkich (7,5% orzeczeń) i choroby układu nerwowego (7,6% orzeczeń).

- Grupa osób ze stwardnieniem rozsianym, po udarze mózgu czy też urazach czaszkowo mózgowych, a także po operacjach łagodnych guzów środczaszkowych korzystały do tej pory z rehabilitacji ZUS o profilu "narząd ruchu". Jednak ta rehabilitacja nie zaspokaja ich różnorodnych i specyficznych potrzeb a przede wszystkim oczekiwań - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

ZUS liczy, że nowy profil rehabilitacji zaspokoi oczekiwania wielu osób niezdolnych do pracy i pozwoli im wrócić do zdrowia.

Aktualnie do wyboru jest 100 ośrodków rehabilitacyjnych

Obecnie ZUS prowadzi program rehabilitacji w prawie 100 ośrodkach rehabilitacyjnych, m.in. w Augustowie, Ciechocinku, Krynicy, Nałęczowie czy Kołobrzegu. W tym roku Zakład planuje podpisanie umów z kolejnymi placówkami, w II kwartale ruszy konkurs na wybór ośrodków, które będą realizowały m.in. wczesną rehabilitację powypadkową. W ramach rehabilitacji Zakład gwarantuje pięć lub nawet sześć zabiegów leczniczych dziennie.

- Możliwość skorzystania z potocznie zwanego sanatorium jest bardzo prosta. Jednym ze sposobów jest wizyta u lekarza, który wystawia lub przedłuża elektroniczne zwolnienie. System podpowiada medykowi o możliwości wysłania pacjenta na rehabilitację leczniczą. Wniosek wraz z dokumentacją medyczną potwierdzającą rozpoznanie schorzenia należy złożyć w ZUS. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji, wysyłane jest zawiadomienie o skierowaniu do ośrodka rehabilitacyjnego – informuje regionalny rzecznik ZUS.

Skąd będziemy wiedzieli, że powinniśmy mieć przeprowadzoną rehabilitację techniczną? Może nas o tym poinformować lekarz orzecznik podczas kontroli zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, przy ustalaniu uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego, a także w trakcie orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych.

- Turnus trwa 24 dni i odbywa się w trybie ambulatoryjnym lub stacjonarnym. Po zakończeniu rehabilitacji wydawana jest ubezpieczonemu karta informacyjna, zawierająca szczegółowy opis przebiegu rehabilitacji oraz opinię o stanie funkcjonalnym w aspekcie powrotu do pracy. ZUS ponosi całkowity koszt rehabilitacji, łącznie z kosztami zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu z miejsca zamieszkania do i z ośrodka rehabilitacyjnego najtańszym środkiem komunikacji publicznej – wyjaśnia Krupicka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1545 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39