W związku z elektronicznymi zwolnieniami, które są już regułą, niektórzy zapominają o dopełnieniu obowiązku wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli chcemy wypłaty chorobowego. Wówczas musimy wystąpić o zasiłek po ustaniu ubezpieczenia czy pracowników, którym ZUS - a nie pracodawca - wypłaca świadczenia chorobowe.
- ZUS nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Aby otrzymać to świadczenie pracodawca, który nie jest płatnikiem zasiłków, to znaczy taki, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, powinien przekazać do ZUS zaświadczenie płatnika składek Z-3 (w przypadku pracownika) albo Z-3a (w przypadku ubezpieczonych innych niż pracownik (np. zleceniobiorców), które jest traktowane na równi z wnioskiem o zasiłek. Dotyczy to zarówno pierwszego zwolnienia lekarskiego, jak i kolejnych za nieprzerwany okres niezdolności do pracy. W przypadku wystawienia kolejnego e-ZLA za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy zaświadczenie płatnika składek Z-3 pracodawca wypełnia w ograniczonym zakresie. Pracodawca może też w tym celu skorzystać z zaświadczenia ZAS-12 – tłumaczy Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Druk Z-15A lub Z-15B wypełniamy, jeśli nasze zwolnienie dotyczy opieki i musi go wypełnić pracownik lub inny ubezpieczony. Pracownik nie musi składać wniosku, jeśli otrzymał kolejne e-ZLA i podane przez niego informacje/okoliczności nie zmieniły się.
Przedsiębiorca musi zaś pamiętać, że jeśli ma zwolnienie od lekarza, to musi do ZUS-u złożyć wniosek – można skorzystać z druku zaświadczenia płatnika składek Z-3b lub wniosku o zasiłek chorobowy ZAS-53.
Niedopełnienie formalności, brak złożonych wniosków wiąże się z niewypłacaniem zasiłku.
justyna.f@bialystokonline.pl