"Zostań w domu". Kultura przenosi się do internetu

2020.03.16 08:01
Przynajmniej do 25 marca wszystkie placówki kulturalne będą zamknięte. Nie oznacza to jednak, że nie możemy mieć kontaktu z kulturą.
"Zostań w domu". Kultura przenosi się do internetu
Fot: Książnica Podlaska

"Zostań w domu" - ta akcja obiegła media społecznościowe. Do pozostania w domach na czas pandemii koronawirusa namawia wiele gwiazd, sportowców i ludzi kultury. Tym bardziej, że wolny czas można wykorzystać na nadrobienie kulturalnych zaległości. Do zwiedzana za pośrednictwem internetu zachęcają największe muzea i galerie świata, m.in. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Musée d'Orsay w Paryżu, British Museum w Londynie, Van Gogh Museum w Amsterdamie, Pergamonmuseum w Berlinie czy Uffizi Gallery we Florencji. Również białostockie instytucje zachęcają do internetowego odkrywania swoich zbiorów.

Bauhaus i Kolekcja II w Arsenale

Galeria Arsenał nie traci kontaktu z odbiorcami. Na swoim Facebooku umieściła link do pobrania przewodnika po wystawie "Do zobaczenia po rewolucji. Wystawa na 100-lecie Bauhausu". Ekspozycję można było oglądać w białostockiej galerii od 18 października do 18 grudnia 2019 roku.

Galeria umieściła także pracę "Habitat" Katarzyny Józefowicz z "Kolekcji II". "Koncepcja Habitatu odnosi się do domu jako emocjonalnie nacechowanej przestrzeni życiowej i żywej, sprawnie działającej maszyny: architektonicznej skorupy wypełnionej rzeczami, z którymi ludzie na co dzień wchodzą w różne interakcje" - pisała Izabela Kopania.

Obejrzeć można również neon Elżbiety Jabłońskiej "Is your mind full of good?".

Wystawa stała Muzeum Wojska online

Także Muzeum Wojska w Białymstoku zachęca do pozostania w domu. Czas ten można umilić sobie oglądając wystawę stałą "Wojsko Polskie 1956-2010" przy pomocy Panoramy 360°.

Wystawa "Wojsko Polskie 1956-2010" ukazuje ewolucję umundurowania i wyposażenia Wojska Polskiego w II poł. XX w. Ekspozycję tworzą manekiny w pełnym umundurowaniu, wyposażeniu i uzbrojeniu. Aranżacje inspirowane były jednostkami stacjonującymi w Białymstoku: 2. Podlaski Pułk Łączności Wojsk Wewnętrznych, 25. Pułk Zabezpieczenia Łączności Naczelnego Dowództwa, 18. Brygada Zmechanizowana i 18. Pułk Rozpoznawczy. Poza tym Muzeum prezentuje jednostki stacjonujące w miastach regionu północno-wschodniej Polski: Ełku, Zambrowa i Ciechanowa. Wystawa została zaaranżowana na scenografię magazynu wojskowego z betonowymi ścianami z widocznymi odciskami szalunku oraz wiązkami kabli.

Muzeum Podlaskie ma Muzeum Cyfrowe

Zamknięte są również wszystkie oddziały Muzeum Podlaskiego - w Białymstoku i regionie.

"Zostańcie w domach, ale koniecznie przejdźcie na kontakt on-line z nami. Śledźcie nasze media społecznościowe, w których będziemy prezentować zbiory, wystawy, tworzyć dla Was ciekawe wiadomości, bo my też zostajemy w domach i pracujemy zdalnie" - piszą pracownicy Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Zachęcają także do zaglądania do Muzeum Cyfrowego - w nim zbiory są na wyciągniecie ręki. Dostępne jest ono na stronie muzeum.bialystok.pl w zakładce "Cyfrowe Muzeum".

Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami biblioteki?

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku również nie próżnuje. W mediach społecznościowych zdradza, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami biblioteki.

W Czytelni Ogólnej trwa m.in. przygotowanie nowo nabytych książek do udostępniania, porządkowanie księgozbioru oraz zmiana starych, zatartych sygnatur na książkach na nowe - ujednolicone.

W Wypożyczalni Głównej też trwają prace porządkowe i przegląd książek. Dział Promocji również nie próżnuje. Przekłada odwołane spotkania i imprezy, pracuje nad pismem "Epea". Z kolei Dział Dygitalizacji ustawia światła na audytorium, żeby Środy Literackie - kiedy tylko wrócą - odbywały się w przyjemniejszej atmosferze.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1525 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39