Zobacz, jak zmieni się elektrownia. Konkurs na nową siedzibę Arsenału rozstrzygnięty

2012.04.25 00:00
Warszawska pracownia WXCA wygrała konkurs na projekt przebudowy budynku starej elektrowni na potrzeby Galerii Arsenał. Autorzy umiejętnie połączyli budynek z bulwarami nad rzeką Białą, postawili na architekturę wysokiej jakości przy zachowaniu zabytkowej tkanki poprzemysłowej.
Zobacz, jak zmieni się elektrownia. Konkurs na nową siedzibę Arsenału rozstrzygnięty
Fot: andy
Zwycięski projekt pracowni WXCA

Bryła elektrowni nie ulegnie zmianie. Postanowiono tylko przywrócić jej pierwotne, ceglane elewacje. Istotne jest też otwarcie - na poziomie piwnic - na rzekę Białą. Autorzy zaproponowali tu duże przeszklenia połączone z jednym z wejść do budynku. Wewnątrz - postawiono tu na kolor biały - postarali się zachować jak najwięcej z charakteru industrialnej przestrzeni. Stąd m.in. pozostawiona suwnica czy odsłonięte dźwigary dachowe. Nad częścią pojawia się antresola, a tam gdzie zachowano pełną wysokość, w dach wstawiony ma być świetlik.

Przewodniczący sądu konkursowego architekt prof. Konrad Kucza-Kuczyński podkreślał wysoki poziom nadesłanych prac. Mówił, że przy ocenianiu projektów zwracano uwagę na dwa kryteria.

- Pierwsze odnosiło się do relacji Galeria Arsenał-Miasto, czyli jak zostanie ożywiony ten fragment miasta nad rzeką. Drugie to maksymalne wykorzystanie tkanki poprzemysłowej, która ma swojego ducha. Jak w nią wejść, zostawiając jej atmosferę - wyjaśniał profesor.

Zwycięska pracownia ma na swym koncie m.in. projekt Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz Muzeum Walk i Męczeństwa w Palmirach. Prócz pierwszej nagrody (w wysokości 40 tys. zł) doceniono też pracownię Meteor Architects z Białegostoku (druga nagroda i 20 tys. zł). Przyznano też trzy wyróżnienia (po 6 i 8 tys. zł) oraz trzy wyróżnienia honorowe.

Do udziału w konkursie - zorganizowanym na zlecenie Arsenału przez białostocki oddział SARP - dopuszczono aż 145 pracowni. Na konkurs ostatecznie napłynęło 49 prac z całej Polski, a także z Niemiec, Francji czy Portugalii. Oceniało je jury składające się z architektów - Konrada Kuczy-Kuczyńskiego, Jerzego Uścinowicza, Mirosława Siemionowa, Włodzimierza Muchy i Piotra Firsowicza - oraz przedstawicieli świata sztuki - Andy Rottenberg, Agnieszki Tarasiuk i Hanny Wróblewskiej.

Prace nadesłane na konkurs można oglądać w starej elektrowni do 27 maja.

andy

1702 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39