Zasady przyznawania ustanowionych w 2006 r. stypendiów dla młodych twórców oraz istniejących od 2010 r. stypendiów dla twórców profesjonalnych będą teraz zawarte w jednym dokumencie.
Według niego, młodym stypendystą może być tylko osoba pełnoletnia, która przedstawi rekomendację specjalisty na realizację swojego pomysłu twórczego. Zaznaczono również, że stypendium nie może być przeznaczone na realizację projektu magisterskiego czy przewodu doktorskiego, naukę w kraju lub za granicą czy zakup środków trwałych. Jak wyjaśnia Anna Pieciul, dyrektor departamentu kultury, taki zapis był konieczny, bo do tej pory dużo wniosków o stypendium na tego typu cele napływało. Ponadto wyraźnie zaznaczono, że pomoc można uzyskać na realizację wyłącznie przedsięwzięć nowych, wcześniej nieupublicznianych.
Natomiast twórcy profesjonalni, inaczej niż do tej pory, nie będą musieli we wniosku stypendialnym przedstawiać rekomendacji.
- Są twórcami profesjonalnymi, a ich dorobek jest już znany - tłumaczy zmianę Pieciul.
Ponadto wprowadzono zasadę, że w danym roku wnioskodawca może uzyskać tylko jedno stypendium.
W zasadach przyznawania nagrody artystycznej prezydenta miasta zmieniono sposób określania jej maksymalnej wartości. Od tego roku będzie to wielokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jako maksymalną zaproponowano jego 20-krotność. W projekcie budżetu miasta corocznie mają być zaplanowane środki na nagrody za działalność kulturalną.
Zmiany w zasadach przyznawania stypendiów oraz nagrody artystycznej już zaakceptowali białostoccy radni.