Będąc w ZUS, nie trzeba już wypełniać wniosków o wydanie niektórych zaświadczeń.
- Aktualnie przychodząc na salę obsługi, klient informuje pracownika ustnie, jakiego rodzaju zaświadczenia potrzebuje. Następnie pracownik drukuje odpis wniosku, który sam sporządził, i przekazuje go do podpisania. Zdarza się, że klienci, nauczeni doświadczeniem lat ubiegłych, przynoszą wypełnione już wnioski, wówczas przy okienku są mile zaskoczeni ułatwieniami, jakie ich zastały - tłumaczy Urszula Matan, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji ZUS w Białymstoku.
Jak w praktyce wygląda zniesienie wymogu złożenia pisemnego wniosku? W odpowiedzi na ustną prośbę o wydanie zaświadczenia pracownik sam dopytuje o szczegóły i wprowadza je do systemu informatycznego. W przypadku, gdy nie będzie przeciwwskazań do wydania dokumentu "od ręki", przedstawiciel ZUS przygotuje potwierdzenie i nam je wyda. Czasami zdarza się, że w sprawie trzeba przeprowadzić dodatkowe postępowanie wyjaśniające. Wtedy także nie trzeba składać pisemnego wniosku, ale zaświadczenie odbierzemy później lub otrzymamy je pocztą.
Ułatwienia dotyczą wydawania 27 zaświadczeń dotyczących m.in. niezalegania w opłacaniu składek, zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, prawa do zasiłku chorobowego, okresów pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz wysokości pobieranego świadczenia.
dorota.marianska@bialystokonline.pl