Dowody, które już posiadamy, będą aktualne do terminu utraty ważności, także nie będzie przymusu wymiany dokumentu, nawet jeśli został wydany kilka dni przed wprowadzeniem zmian.
Wymiary oraz format dowodu pozostaną takie same. Nie będzie już na nim informacji o kolorze oczu, wzroście i miejscu zameldowania. Nie będzie także zeskanowanego podpisu właściciela dokumentu. Inne będą również zdjęcia. Od stycznia fotografia będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszporcie. Będzie musiała być wykonana nie wcześniej niż pół roku przed złożeniem wniosku o wydanie dowodu.
Nowy dowód tożsamości będzie ważny przez 10 lat, tylko w przypadku posiadaczy poniżej 5. roku życia dokument będzie obowiązywał 5 lat.
Wzór dowodu osobistego został opisany w projekcie rozporządzenia skierowanego w lipcu do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Obowiązek przygotowania nowego rozporządzenia wynika z ustawy o dowodach osobistych wchodzącej w życie 1 stycznia 2015 r.
Od przyszłego roku ma także powstać elektroniczny rejestr dowodów osobistych, z którego korzystać będą mogły wszystkie urzędy gminy. Pozwoli to na wydanie dowodu w każdej z nich, niezależnie od miejsca zamieszkania. Kolejnym udogodnieniem będzie możliwość przesłania wniosku o wydanie dowodu w formie elektronicznej. Jeśli dokument zostanie zgubiony, będzie też łatwiej otrzymać odpowiednie zaświadczenie. Wystawi je organ samorządu gminnego w miejscu, gdzie zgłosimy utratę dowodu. Dotychczas takie zaświadczenie mogło być wydane tylko przez wystawcę dowodu.
justyna.k@bialystokonline.pl