W ostatni weekend miesiąca - w nocy z 26 na 27 marca, będziemy przestawiać wskazówki zegarów z czasu zimowego na letni. Powinniśmy je przesunąć z godziny 2.00 na 3.00, co oznacza godzinę snu mniej. Oczywiście w większości urządzeń elektronicznych tj. telewizory, telefony komórkowe, smartwatche, laptopy, komputery czas przestawia się automatycznie. Jednak, gdy jesteśmy posiadaczami również zwykłych zegarów czy zegarków wówczas czas musimy cofnąć manualnie.
Zmiana czasu początkowo może negatywnie wpływać na nasze funkcjonowanie. Wszystko ze względu na zaburzenie przyzwyczajenia organizmu. Szczególni w ciągu pierwszych kilku dni po zmianie możemy odczuwać m.in. senność oraz wyczerpanie. Niekiedy mogą pojawić się również: zaburzenia apetytu, bóle głowy, rozdrażnienie i zmiany nastroju. Po przyzwyczajeniu się do nowego czasu, organizm wróci do normalnego funkcjonowania.
Zmiana czasu obowiązuje w 70 krajach na całym świecie. W Europie stosują ją niemal wszystkie państwa, za wyjątkiem Rosji, Białorusi i Islandii. Zmiana czasu to efekt obowiązującej bezterminowo dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 r.
Od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl