Zmartwychwstanie dla kościoła w Białymstoku... w syberyjskim Białymstoku

2017.06.05 17:02
Rozpoczęła się zbiórka na odbudowę kościoła w Białymstoku - wiosce założonej przez polskich przesiedleńców na Syberii.
Zmartwychwstanie dla kościoła w Białymstoku... w syberyjskim Białymstoku
Fot: Agnieszka Kaniewska
Zgliszcza kościoła katolickiego w Białymstoku na Syberii

W połowie kwietnia, tuż po Wielkanocy, na Syberii, w polskiej wiosce Białystok spłonął ponad stuletni kościół. Budynek wznieśli w 1908 r. Polacy, dobrowolni przesiedleńcy z grodzieńskiej i wileńskiej guberni. Była to jedyna tego typu kaplica na zachodniej Syberii, która funkcjonowała do czasów współczesnych. W poniedziałek (5.06) rozpoczyna się zbiórka funduszy na odbudowę kościoła. Akcja nosi nazwę "Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie". Organizatorem jest katolicka parafia w rosyjskim Tomsku.

- W nocy z 18 na 19 kwietnia, w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach, kościół spłonął. Pozostały jedynie ceglane fundamenty. Ze zgliszcz wydobyto fragment dzwonu z napisem "Dziewica Maryja". Społeczność Białegostoku oraz tomska parafia, pod której opieką znajduje się wioska, rozpoczynają zbiórkę funduszy na odbudowanie domu modlitwy, a przede wszystkim na symboliczne odtworzenie miejsca przez ponad 100 lat związanego z Polską - podkreśla Wojciech Ziółek, proboszcz parafii w Tomsku.

Polska wioska Białystok na Syberii została założona pod koniec XIX w. przez dobrowolnych przesiedleńców, którzy do Rosji trafili na podstawie reformy agrarnej Piotra Stołypina. Drewniany kościół pw. św. Antoniego Padewskiego wybudowany po jakimś czasie, działał nieprzerwanie przez niemal 25 lat. W 1931 r. został zamknięty przez władze sowieckie. W czasie II wojny światowej budynek świątyni przeznaczono na magazyn zboża, od 1945 r. pełnił funkcję wiejskiego klubu.

W 1990 r., po raz pierwszy od 50 lat, do Białegostoku przyjechał ksiądz, jego wizyta stała się impulsem do odnowienia katolickiej społeczności. Ponowne otwarcie kościoła, już po remoncie, miało miejsce 13 czerwca 1998 r.

- Dla polskiej ludności Białegostoku ten dom Boży stanowił materialny symbol więzi z przodkami i ich kulturą - mówi Agnieszka Kaniewska, wrocławianka, od 2014 r. mieszkająca na Syberii, regularnie odwiedzająca wioskę.

Szczegóły dotyczące akcji znajdują się na stronie: belostok-catholic.ru/pl

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
1198 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39