21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. W tym dniu umarł Adam Zagajewski, znany i ceniony poeta. Był on gościem Festiwalu Literackiego "Zebrane" w Białymstoku w 2019r., organizowanego przez Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów.
Adam Zagajewski urodził się w 1945 r. we Lwowie. W tym samym roku, na skutek wysiedlenia Polaków ze Lwowa, rodzina przeniosła się do Gliwic. Poeta zadebiutował w 1967 r. na łamach "Życia Literackiego". Publikował także w "Odrze" i "Twórczości". W 1968 r. współtworzył krakowską grupę poetycką "Teraz", postulującą powrót do klarowności języka poetyckiego. Młodzi poeci domagali się zakorzenienia języka w codzienności, wzmocnienia jego wpływu na rzeczywistość. Zagajewski wraz z Julianem Kornhauserem stworzyli program ideowo-artystyczny formacji poetyckiej Nowa Fala. Od 1981 r. mieszkał w Paryżu, a od 2002 r. na stałe w Krakowie. Był członkiem redakcji "Zeszytów Literackich". Laureat nagrody Vilenica z 1996 i Nagrody Adenauera z 2002. Do sierpnia 2020 członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Był wielokrotnie nagradzany i nominowany do literackich nagród. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Tworzył niemal wyłącznie wiersze białe i wolne. Przy tym definiował poezję jako sztukę przetwarzania i układania wyrażeń myślowych. Wbrew wiodącemu prym postmodernizmowi uważał, że nie kształtowanie języka, ale sens jest najważniejszą cechą poezji. Dlatego nie ma w poezji Zagajewskiego niemal żadnych asyndetonów (połączenia zdań bez żadnych spójników), neologizmów czy zniekształceń słownych, natomiast bardzo ważną rolę odgrywa tajemnica wpisana w przeżywanie współczesności.
24@bialystokonline.pl