Krzysztof Rau urodził się w 1937 r. w Pułtusku. Szkołę podstawową ukończył w Bydgoszczy, gdzie również rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym TPD - przerwaną w 1952 roku z powodu aresztowania go za prowadzenie podziemnego harcerstwa. Rau ostatecznie, po kilkumiesięcznym pobycie w areszcie kontynuował naukę w I Liceum Ogólnokształcącym, gdzie w 1955 roku zdał maturę.
Zaczął studiować prawo na Uniwersytecie w Poznaniu, jednak porzucił studia na rzecz teatru lalek. Uczył się lalkarstwa pod okiem Joanny Piekarskiej, Moniki Snarskiej, Leokadii Serafinowicz i Stanisława Ochmańskiego.
W roku 1961 został zaproszony do współpracy z białostockim teatrem "Świerszcz". Rau tutaj postawił swoje pierwsze kroki w dziedzinie reżyserii i dramatopisarstwa.
1 października 1969 roku został dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Lalek "Świerszcz" w Białymstoku, którym kierował dwadzieścia lat. Przez ten okres wypracował niezwykły poziom tej sceny, która po dziś jest uważana za jedną z najlepszych w Polsce. Zainicjował także budowę gmachu dla Białostockiego Teatru Lalek, która została ukończona w 1979 roku. Był to pierwszy w Polsce profesjonalny budynek stworzony z myślą o potrzebach sceny lalkowej. W BTL-u Krzysztof Rau wyreżyserował ponad 30 spektakli.
Dzięki jego staraniom i uporowi w Białymstoku w 1974 r. powstało przyteatralne 3-letnie Studium Aktorskie Teatru Lalek w Białymstoku, którego został prodziekanem. Do 1990 Rau prowadził tam zajęcia z technik lalkarskich, techniki pracy z aktorem, gry z przedmiotem, elementarnych zadań aktorskich, niekonwencjonalnych środków wyrazu artystycznego i seminarium reżyserskie. Był autorem programu kształcenia studentów, nauczycielem i wychowawcą, ale również doskonałym organizatorem. Udało mu się stworzyć specyfikę nauczania lalkarstwa w szkole oraz rozsławić wydział w kraju i na świecie.
W latach 1997-2000 był dyrektorem Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.
Krzysztof Rau zmarł nad ranem we środę (21.12), miał 85 lat.
Wystawienie ciała profesora odbędzie się 27 grudnia od godz. 8:00 w domu pogrzebowym Szymborscy przy ul. Artyleryjskiej w Białymstoku, wyprowadzenie o godz. 10:30. Nabożeństwo żałobne i pogrzeb rozpoczną się o godz. 11:00 na Cmentarzu Farnym przy ul. Władysława Raginisa w Białymstoku. Zgodnie z wolą rodziny, ewentualne oficjalne pożegnania odbędą się przy grobie zmarłego, nie zaś w kaplicy cmentarnej - mikrofon będzie zapewniony.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl