Zielony Dyżur. Zapytaj o pakiet onkologiczny w NFZ

2015.02.04 00:00
W Światowym Dniu Walki z Rakiem (4.02) Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza pacjentów na Zielony Dyżur. To dzień informacji o profilaktyce i leczeniu nowotworów.
Zielony Dyżur. Zapytaj o pakiet onkologiczny w NFZ
Fot: ŁW

Między 8:00 a 16:00 w siedzibie Funduszu przy ul. Pałacowej 3 w Białymstoku będzie działać specjalnie wydzielone stanowisko, przy którym każdy zainteresowany otrzyma informacje na temat Szybkiej Terapii Onkologicznej, a także programów profilaktycznych wykrywających raka piersi, czy raka szyjki macicy. Osoby, które tego dnia odwiedzą podlaski oddział NFZ-tu, otrzymają także publikacje i gadżety, m.in. kalendarzyk zdrowej rodziny, który pozwoli z wyprzedzeniem zaplanować badania profilaktyczne.

Przypomnijmy, że Szybka Terapia Onkologiczna działa od początku stycznia. W tym czasie w województwie podlaskim wydano 540 tzw. zielonych kart, które służą przyśpieszeniu diagnostyki i leczenia onkologicznego. Kartę może wydać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który podejrzewa nowotwór złośliwy albo lekarz specjalista po zdiagnozowaniu raka. Świadczenia w ramach pakietu onkologicznego obejmujące niezbędne badania, konsylium, leczenie, opiekę koordynatora realizuje w województwie podlaskim 13 szpitali. Ich adresy znajdują się na stronie Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Zielony dyżur służy także przypomnieniu o badaniach profilaktycznych, w szczególności cytologii i mammografii, którą finansuje NFZ - mówi Adam Dębski, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Z programu profilaktyki raka piersi mogą korzystać wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat, raz na 2 lata.

Badania mammograficzne. Ważne, ale mało kobiet korzysta

Według aktualnych danych, słyszalność na badania mammograficzne w województwie podlaskim wynosi 49 proc. Najwięcej w powiecie sejneńskim (60 proc.) i hajnowskim (59 proc.). Najmniejszy odsetek kobiet wykonuje badania profilaktyczne w powiecie łomżyńskim (36 proc.) i w Łomży (37 proc.).

Program profilaktyki raka szyjki macicy jest przeznaczony dla kobiet w wieku 25-59 lat. Polega na wykonaniu badań cytologicznych raz na 3 lata. Bezpłatną cytologię można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym mającym umowę z NFZ. Zgłaszalność na badania w województwie podlaskim wynosi 24 proc. Najwięcej w Białymstoku i powiecie sokólskim (30 proc.). Najmniej w powiecie sejneńskim (8 proc.) i suwalskim (17 proc.).

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1786 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39