W Białymstoku wyłączone zostaną m.in.: iluminacje Pałacu Branickich, Pałacyku Gościnnego, budynku Książnicy Podlaskiej przy ul. Kilińskiego i wielu białostockich kościołów i cerkwi. Prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski zachęca również, aby mieszkańcy miasta przyłączyli się do ogólnoświatowej akcji. Nie jest to trudne. Wystarczy w sobotę (29.03) punktualnie o 20.30 wyłączyć światło na godzinę. Dzięki temu pokażemy, że los Ziemi nie jest nam obojętny i trzeba walczyć z globalnym ociepleniem.
Pamiętajmy jednak, aby na co dzień też dbać o naszą planetę. Gaśmy zbędne światło, wymieńmy zwykłe żarówki na energooszczędne świetlówki i wyłączajmy urządzenia elektryczne, których nie używamy. Segregujmy śmieci, oraz korzystajmy z komunikacji miejskiej, rowerów i oszczędzajmy wodę.
"Godzina dla Ziemi" jest międzynarodową inicjatywą. Pierwszy raz akcja odbyła się w 2007 r. w Sydney. Światło zgasło wówczas w ponad 2 milionach domów w tym mieście. W 2013 roku w ramach "Godziny dla Ziemi WWF" światła zgasiły setki milionów ludzi z ponad 7 tys. miast w 153 krajach na wszystkich kontynentach. W Polsce do akcji oficjalnie przyłączyła się rekordowa liczba ponad 60 miast i niemal 65 tys. osób. W ramach akcji tradycyjnie w ciemnościach pogrążają się najbardziej rozpoznawalne budynki - Wieża Eiffla w Paryżu, Brama Brandenburska w Niemczech, czy piramidy w Egipcie.
lukasz.w@bialystokonline.pl