Na początku roku władze Białegostoku poinformowały, że w mieście powstaną łąki kwietne, które mają wpłynąć korzystnie na czystość powietrza, większą wchłanialność wód opadowych, ochronę przed nadmiernym stepowieniem terenów, poprawę bioróżnorodności, ale też poprawę wyglądu miasta. Wyznaczono ponad 13 hektarów zieleńców w pasach drogowych i poza nimi, gdzie takie łąki mogłyby powstać. Trwają też prace związane z przygotowaniem, a w niektórych miejscach doszło już do zasadzenia roślin.
Jak się nie ma, co się lubi...
Teraz do wytypowanych już wcześniej lokalizacji doszła kolejna. Na placu NZS, na powierzchni 1,75 tys. m2, powstanie jeszcze jedna łąka kwietna. Na początku przyszłego tygodnia – po podpisaniu umowy na wykonanie tego zadania z Fundacją "Łąka" – zaczną się prace. Najpierw zostanie zdjęta darń z całego terenu, potem nastąpi pryzmowanie i wywóz darni. Po spulchnieniu i nawiezieniu dodatkowej ziemi można już będzie wysiać nasiona. Ma to nastąpić na przełomie maja i czerwca. Jeśli nic nie przeszkodzi i plan się powiedzie – wyrośnie nam w centrum miasta pole słonecznikowe przemieszane z roślinami jednorocznymi. Pole to będzie otoczone zieleńcem o szerokości około 5 metrów.
– Chcemy, by nasze piękne miasto stawało się jeszcze piękniejsze – zapewnia Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. – Zieleń w mieście, oprócz walorów estetycznych, przynosi też wiele innych korzyści, przede wszystkim przyczynia się do oczyszczania powietrza.
Wydaje się być to substytut zmian, o które walczyli społecznicy z Inicjatywy Plac NZS, polegających na całkowicie nowym zagospodarowaniu tego miejsca. W przeprowadzonych przez miasto konsultacjach mieszkańcy opowiedzieli się jednak za brakiem zmian. Odpowiadali jednak tylko na pytanie, czy chcą wyłączenia lub ograniczenia ruchu, czy nie. Teraz otrzymają zmianę, ponieważ zamiast zwykłego trawnika, będą mieli kawałek łąki. Trudno się spodziewać, żeby akurat na to ktoś narzekał.
Rozlokowane po całym mieści
Pozostałe łąki kwietne w Białymstoku już zostały zasiane. Wyrosną w pasach drogowych oraz na działkach gminnych, w pobliżu pasów drogowych. Będą to następujące miejsca:
- ul. Zwycięstwa (łąka bylinowa o łącznej pow. 4,4 tys. m2),
- rondo św. Faustyny Kowalskiej (pole słonecznikowe o pow. 420 m2),
- rondo Adamowicza (pole słonecznikowe o pow. 1,35 tys. m2),
- ul. Piastowska (łąka bylinowa 7 tys. m2),
- ul. Branickiego (pola słonecznikowe, zbożowe i rzepakowe, łąka bylinowa – łączna pow. 6,58 tys. m2),
- al. Konstytucji 3 Maja (łąki jednoroczne o pow. 1,8 tys. m2),
ul. gen. Maczka (łąka jednoroczna o pow. 3,14 tys. m2),
- rondo gen. Kmicic-Skrzyńskiego (pole słonecznikowe o pow. 550 m2),
- ul. ks. Popiełuszki (łąki bylinowe o pow. ok. 7 tys. m2),
- plac Fieldorfa "Nila" (pole słonecznikowe o pow. 660 m2),
- ul. gen. Sikorskiego (łąka jednoroczna o pow. 11,75 tys. m2),
- ul. Raginisa (pole słonecznikowe, zbożowe i łąka bylinowa – pow. 3,5 tys. m2),
- w rejonie ulic Wyszyńskiego, Waszyngtona i Kaczorowskiego (pole słonecznikowe o pow. 1,5 tys. m2),
- ul. abp. Jałbrzykowskiego (łąka jednoroczna o pow. 4,8 m2),
- al. Tysiąclecia Państwa Polskiego (pole słonecznikowe i łąka bylinowa – pow. 6,4 tys. m2).
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl