Zdolni studenci mają liska, a uczelnia diamenty

2018.03.15 14:20
Pomysły studentów największej uczelni technicznej w Polsce budzą duże zainteresowanie. A Politechnika Białostocka dzięki nim staje się bogatsza w coraz ciekawsze projekty.
Zdolni studenci mają liska, a uczelnia diamenty
Fot: pb.edu.pl

Na ostatnim posiedzeniu kapituły programu Odkrywcy Diamentów przyznano kolejne stypendia dla zdolnych studentów i zespołów uczniowskich.

- Główna idea projektu, która się zaczyna spełniać, to jest znajdowanie w miarę wcześnie, już w szkole gimnazjalnej, największych talentów w naszym województwie bądź województwach sąsiednich, którzy będą tymi diamentami w dziedzinie nauk ścisłych tj. matematyce, fizyce, chemii, informatyce – mówi dziekan PB Lech Dzienis. - Jak młodzi ludzi przychodzą na studia to często jest już za późno, bo jak program nauczania jest dosyć wyczerpujący, to tylko nieliczni mogą tworzyć swoje wartości - dodaje.

Lisek przypomni ci o obowiązkach

Wśród nagrodzonych projektów znalazł się inteligentny lisek. Urządzenie to ma pomagać zapominalskim w wywiązywaniu się z obietnic i pamiętaniu o swoich obowiązkach. Pomysł ten walczy także o nagrodę w Podlaskiej Marce Roku.

- Projektem, na którym się skupiam jest Anima - mówi Mateusz Bajko. - Nasz pomysł zrodził się w murach tej uczelni, chcielibyśmy rozwinąć go do wersji produkcyjnej. Anima jest to inteligentny system powiadomień, który działa w oparciu nie o czas, a o miejsce. Ten lisek, którego tworzymy nasłuchuje przy drzwiach wejściowych naszego domu momentu, kiedy do niego wejdziemy. Gdy wykryje nasze wejście przypomina nam - co mieliśmy zrobić. Taki sprytny lisek nie pozwoli nam zapomnieć o wielu sprawach - dodaje.

Politechnika odkryła kilka nowych diamentów

Kapituła Odkrywców Diamentów stypendia przyznała także na budowę robotów jeżdżących i kroczących, które mogłyby być wykorzystywane przy przeszukiwaniu terenów po katastrofach. Doceniono także pomysł urządzenia biofeedback, jest to sprzęt mający na celu pomoc w osiągnięciu stanu odprężenia. Projekt umożliwia m.in. monitorowanie pomiarów parametrów związanych ze stresem oraz częstotliwością bicia serca.

Kapituła przyznała też dofinansowanie zespołowi Zaplecze 49, który składa się z uczniów IV i XI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Młodzież chce stworzyć "Mobilną platformę edukacyjną".

Pieniądze na dalsze prace otrzymała również grupa Mindhand, która przygotowała bioniczną protezę ręki. Już powstał prototyp, jednak jak wiadomo, aby ulepszyć projekt potrzebne są pieniądze. Z pomocą swoim diamentom przychodzi uczelnia.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1791 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39