Zbuduj dom ze słomy. Warsztaty budownictwa naturalnego

2011.06.28 00:00
Mimo łatwego dostępu do różnorodnego i coraz nowszego materiału budowlanego, wiele osób na całym świecie wraca do naturalnych materiałów i buduje domy z gliny i słomy. Trend budownictwa naturalnego nie jest tylko kaprysem mody, a alternatywnym i oszczędnym rozwiązaniem.
Zbuduj dom ze słomy. Warsztaty budownictwa naturalnego
Fot: materiały organizatora

Choć praca przy budowie domu ze słomy i gliny trwa tyle samo, co stawiane ścian z cegieł, to w budowę ekologicznego budynku można zaangażować całą rodzinę.

- Naturalne budownictwo stanowi alternatywne rozwiązanie, chociażby przez łatwy dostęp do głównego budulca - słomy i gliny - mówi Paweł Fornalski z Grupy Earth-Heart. Co więcej, dużym plusem są o wiele niższe koszta - kostkę sprasowanej słomy można kupić od rolnika już za złotówkę, a jej rozmiar jest znacznie większy od cegły. By wybudować dom średniej wielkości wystarczy około 1000 takich kostek.

Tworząc naturalne domy korzysta się przede wszystkim z dwóch metod. Jedną z nich jest strawbale, czyli tworzenie ścian z wykorzystaniem sprasowanych balotów słomianych otynkowanych gliną. Drugą techniką jest cordwood, który polega na budowie z polan opałowych przeplatanych gliną.

-Ta technologia wywodzi się z naszego regionu i jeszcze dziś możemy ją spotkać w Białymstoku - dodał Paweł Fornalski. Wraz z Moniką Sierakowską i Idą Popławską utworzyli Grupę Earth-Heart, która organizuje Warsztaty Budownictwa Naturalnego. Ich celem jest wybudowanie budynku gospodarczego o powierzchni 35m2 i nauczenie uczestników technik ekologicznego budowania.

Warsztaty odbędą się w malowniczo położonej wsi koło Białegostoku (20 min samochodem z centrum Białegostoku) w dniach 1 -19 lipca. W programie: budowanie fundamentów z worka, podmurówki do budowy słomianego budynku gospodarczego z worków wypełnionych żwirem, piachem i gliną (1 - 2 lipiec), tworzenie drewnianej konstrukcji do budowy budynku słomiano-glinianego (4 - 6 lipiec), budowa słomianych ścian, kompresowanie ściany i wiązanie sznurem, stawianie ścian w technologii z polan opałowych (8-10 lipiec), następnie tynkowanie rzadką gliną i glinosieczką (12 - 16 lipiec). Na zakończenie budowany będzie zielony dach (17 - 19 lipiec). Warsztatom towarzyszyć będą wykłady autorytetów w zakresie naturalnych technologii: dr inż.arch. Jarosława Szewczyka, który opowie o stawianiu ścian w technologii cordwood (8 lipca), natomiast tajniki stawiania ściany w technologii strawbale zdradzi Jarosław Dubiel z organizacji Earth Hands & Houses, pionier budownictwa naturalnego w Polsce w dniach: 9 - 10 lipca.

W ramach warsztatów oferowany jest nocleg pod dachem (liczba miejsc ograniczona), istnieje też możliwość rozstawienia namiotu. Do dyspozycji uczestników będą toalety, prysznice i obiad wegetariański. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: earth-heart@o2.pl. Szczegółowe informacje pod nr. tel. Monika - 513 289 314 , Skype - monikasierakowska, Paweł - 888 601 062, Skype - nanokombajn, a także na stronie: Warsztaty budownictwa naturalnego Earth-Heart

MAG
1909 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39