Uroczyste obchody rozpoczna się od złożenia kwiatów w miejscu spalonej Synagogi Wielkiej przy ul. Suraskiej (godz. 11). Główne uroczystości zaplanowano na godz. 12 pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Placu Mordechaja Tenenbauma.
Obchodom towarzyszyć będą: spotkanie okolicznościowe w Centrum Kształcenia Ustawicznego (w sąsiedztwie pomnika, godz. 13) oraz spektakl teatralny "Z krwi i nadziei" na podstawie wspomnień Samuela Pisara w reżyserii Dariusza Szady - Borzyszkowskiego w Białostockim Teatrze Lalek (godz. 14).
Powstanie w getcie białostockim wybuchło w 1943 roku. Było drugim co do wielkości - po powstaniu w getcie warszawskim - zrywem ludności żydowskiej przeciwko hitlerowcom. Jego klęska była przesądzona. 300 kiepsko uzbrojonych Żydów stanęło przeciwko 3 tysiącom specjalnie przygotowanych do akcji niemieckich żołnierzy. Zryw trwał kilka dni. Jego przywódca Mordechaj Tenenbaum i zastępca Daniel Moszkowicz popełnili samobójstwo. Wkrótce getto obejmujące obszar od ul. Lipowej, po Sienkiewicza, Poleską i Rynek Kościuszki zostało ostatecznie zlikwidowane. Jego mieszkańcy trafili do Treblinki, Majdanka, Oświęcimia i Terezina. Wojnę przeżyło zaledwie kilkuset z 60 tysięcy białostockich Żydów.