Modernizacja Teatru Dramatycznego potrwa 2 lata
W środę (7.07) podpisano umowę na remont Teatru Dramatycznego. Modernizacja obiektu będzie trwała niespełna 2 lata, dokładnie 18 miesięcy, jeśli wykonawca - firma Budimex, która wygrała przetarg, nie napotka żadnych dodatkowych utrudnień.
- Podczas kampanii w 2018 r. mówiliśmy, że będziemy chcieli te inwestycję wykonać. Cały czas powtarzaliśmy, że remont, przebudowa teatru jest bardzo ważna, bowiem poprawi komfort korzystania z tej instytucji, komfort pracy dla pracowników, jakość spektakli. Pozwoli też w pełni wykorzystać możliwości tej instytucji - mówił marszałek Artur Kosicki. - Remont teatru nie byłby możliwy, gdyby nie środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, czyli 30 mln zł, a więc prawie połowa tego, ile ta inwestycja będzie kosztowała – dodał.
Budynek, w którym znajduje się Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki został wybudowany w 1938 roku. Był zniszczony podczas wojny i odbudowany w 1948 r., od tego momentu nie było w nim większych modernizacji. Teraz wymieniona zostanie instalacja budynku oraz wiele pomieszczeń zmieni swoje przeznaczenie. Modernizację przejdą także dwie sceny, jedna z nich będzie obrotowa, pojawi się zapadnia, a na balkonie będzie zrobiona kabina akustyczna. Do tego zamontowane zostanie nowe oświetlenie i nagłośnienie. Budynek będzie też przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami - pojawi się nowa winda i utworzony będzie specjalny rząd widowni. Remont teatru ma zacząć się w lipcu tego roku i zakończyć się w grudniu 2022.
- Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i firma Budimex przekaże nam na początku 2023 r. zmodernizowany budynek i będziemy mogli zaprosić naszych widzów do nowo odrestaurowanych wnętrz – informuje Martyna Faustyna Zaniewska, zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego. - Zapowiadany od wielu lat, wyczekiwany remont w końcu się ziści. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie, jakie otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego – dodaje.
Firma Budimex była jedną z dwóch, które startowały w przetargu. Obie gwarantowały ten sam czas wykonania remontu (18 mies) i dawały 84 mies. gwarancji na wykonane prace.
- Nasza firma ma bardzo duże doświadczenie w podobnych realizacjach, obecnie realizujemy Teatr Polski w Szczecinie i Teatr Wybrzeże w Gdańsku, więc myślę, że poradzimy sobie również i z tym zadaniem - dodaje Andrzej Sowa, dyrektor rejonu firmy Budimex.
A co ze spektaklami?
Działalność teatru nie zostaje zawieszona. Spektakle będą się nadal odbywały, jednak na gościnnych cenach. Od września można będzie podziwiać grę aktorską znanych białostockich aktorów w kinie TON, Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury, Uniwersyteckim Centrum Kultury oraz w Klubie Garnizonowym. Trwają także rozmowy z Uniwersytetem w Białymstoku. Na tych scenach będą wystawiane zarówno znane i lubiane spektakle, jak i te zupełnie nowe.
- Za nami trudny czas, ale mam wrażenie, że przed nami nie łatwiejszy, bo czas tworzenia spektakli na scenach gościnnych. Głęboko wierzę, że siła która w nas tkwi pozwoli nam przez to przejść z sukcesem – wyjaśnia zastępca dyrektora teatru.
Zobacz też: Teatr Dramatyczny mimo remontu nie zwolni tempa.
justyna.f@bialystokonline.pl