Stawiają na zawodówki
Już na długo przed ostatnią kampanią wyborczą prezydent Tadeusz Truskolaski podkreślał jak ważną rolę w Białymstoku odgrywa szkolnictwo zawodowe i zapewniał, że miasto będzie inwestować w jego rozwój. Mają to potwierdzać kolejne wybudowane Centra Kształcenia Praktycznego, które systematycznie powstają przy białostockich technikach i szkołach zawodowych.
Ostatnim oddanym do użytku jest CKP w Zespole Szkół Gastronomicznych przy ul. Knyszyńskiej, gdzie za ponad 9,5 mln zł przeprowadzono remont budynku i wymieniono niezbędne instalacje, a w wielu pracowniach zamontowano klimatyzację. Utworzono też nowe szatnie w części technologicznej i praktycznej, a poza tym zainwestowano także w tzw. działania miękkie, związane z podniesieniem poziomu kształcenia zawodowego. To przedsięwzięcie czteroletnie. W pierwszym roku 50 uczniów wzięło udział w stażach m.in. w znanych białostockich restauracjach i hotelach, a około 90 - w kursach (sommeliera, barmańskim, kucharskim, prawa jazdy, certyfikat HACCP).
Podobna inwestycja jest także realizowana w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych przy ul. Słonimskiej, oczywiście z profilem centrum dostosowanym do tego, w czym specjalizuje się szkoła. Poza tym miasto zamierza stworzyć kolejne CKP przy Zespole Szkół Rolniczych, Zespole Szkół Elektrycznych oraz Zespole Szkół Technicznych. Nie są to małe inwestycje, ale miasto dostaje na nie wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
Remont na Świętojańskiej
Teraz z kolei trwają przygotowania do przebudowy bazy kształcenia Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 mieszczącego się przy ul. Świętojańskiej. Właśnie ogłoszono przetarg, w którym poszukiwany jest potencjalny wykonawca tej inwestycji.
W opisie zamówienia zawarto następujące zadania: gruntowna, kompleksowa przebudowa pomieszczeń wewnątrz obiektu i docieplenie szkolnego budynku warsztatowo-dydaktycznego, niwelacja terenu, wykonanie nowych nawierzchni chodników, budowa rampy wjazdowej do jednego z pomieszczeń warsztatów, instalacji kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz przebudowa istniejącej instalacji wodociągowej, a także centralnego ogrzewania.
W zakresie zamówienia jest też modernizacja jednego pomieszczenia warsztatowego w budynku dydaktycznym szkoły polegająca na podzieleniu go na pracownię automatyki i podręczny magazyn.
Zainteresowane firmy zamówienia mogą składać do 15 stycznia. Będą miały 8 miesięcy na wykonanie prac od momentu podpisania umowy.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl