W środę (8.02), na polecenie prokuratora, policjanci białostockiego CBŚP zatrzymali 7 członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT. Przeszukiwanych jest także kilkadziesiąt pomieszczeń i budynków - miejsc zamieszkania podejrzanych, prowadzenia działalności gospodarczej oraz przechowywania dokumentacji księgowej. Trwają także czynności mające na celu zabezpieczenie majątku pochodzącego z przestępstwa.
Zatrzymani zostaną doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie planowane jest przedstawienie im szeregu zarzutów - założenia i kierowania lub udziału w grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz dopuszczenia się licznych przestępstw karno-skarbowych. Po wykonaniu czynności procesowych prokuratorzy podejmą decyzje w zakresie ewentualnego zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych.
Dotychczas ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza działała od lipca 2015 r. do co najmniej sierpnia 2016 r. i zajmowała się wprowadzaniem do obrotu na terenie Polski paliw płynnych. Odbywało się to w ramach procedury wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, bez uiszczenia należnego podatku od towarów i usług – VAT.
Członkowie grupy sprowadzali paliwa od zagranicznych dostawców. Następnie za pośrednictwem specjalnie do tego celu założonych firm - tzw. "znikających podatników" - dokonywali fikcyjnego obrotu paliwem. Po kilkunastu tygodniach działalności firmy te znikały, wcześniej nie składając deklaracji podatkowych bądź też składając zaniżone deklaracje, a to właśnie na nich ciążył obowiązek odprowadzenia podatku VAT po sprzedaży importowanego towaru. W rzeczywistości nigdy nie był on wpłacany do budżetu państwa.
Wyliczenia dokonane przez UKS w Białymstoku wskazują, że na przestępczej działalności grupy przestępczej Skarb Państwa stracił ponad 700 mln zł.
Prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Białymstoku cały czas współpracują z urzędami skarbowymi i urzędami kontroli skarbowej z terenu całej Polski, nawiązali również współpracę z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.
Śledztwo ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.
[AKTUALIZACJA]
Paweł Sawoń, p.f. Rzecznika Prasowego Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, poinformował, że w środę (8.02) w godzinach popołudniowych zatrzymano kolejnego, 8. członka zorganizowanej grupy przestępczej.
W trakcie czynności funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Białymstoku i Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku zabezpieczyli u podejrzanych mienie w postaci samochodów luksusowych marek, gotówki, kosztowności i telefonów komórkowych. Zastosowano również blokady rachunków bankowych. Pozwoliło to na zabezpieczenia mienia o wartości ponad 22 mln zł. Trwają dalsze intensywne czynności zmierzające do ujawnienia pozostałego ukrytego majątku pochodzącego z przestępstwa.
ewa.r@bialystokonline.pl