Jak podaje CBSStatistics Netherlands, w ubiegłym roku na terenie Holandii przebywało około 100 tys. Polaków, którzy są tam zarejestrowani. Szacuje się jednak, że kilkadziesiąt tys. osób przebywa w tym kraju przez krótki okres, przyjeżdżając np. w celu podjęcia prac sezonowych.
Im dłużej Polacy przebywają w Holandii, tym więcej wydają
Jak wynika z NBP, polscy emigranci, którzy pracują i mieszkają w kraju tulipanów i wiatraków dłużej niż 3 lata, wydają ponad 50% tego, co zarobią. Ci, którzy przyjechali na krótki okres, chcą jak najwięcej zarobić, dlatego średnio wydają około 30% pensji. Badania wskazują też, iż coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie w Holandii na dłużej lub nawet na stałe.
Młodzi ludzie mogą zarobić kilkukrotnie więcej niż w Polsce
Jak wynika z opracowania Sedlak&Sedlak, 18-letni emigranci mogą liczyć na miesięczny dochód w wysokości 2847 zł, osoby 23+ zarabiają średnio 6256 zł. Osoby zatrudnione w rolnictwie zazwyczaj dostają 9 euro za godzinę, zaś pracownik linii produkcyjnej czy magazynier – od 8,5 do 10 euro. Wyższe stawki są w budownictwie - najlepiej są opłacani murarze i glazurnicy, którzy otrzymują około 13 euro za godzinę pracy.
Trzy lata temu osoby, które wyjeżdżały do Holandii, zarabiały średnio 1500 euro. Po ponad 3 latach – o 100 euro więcej.
W kraju tulipanów płaca minimalna wynosi 1465 euro. Legalnie można pracować tam od 15. roku życia – wówczas przysługuje im pensja w wysokości 500 euro, która wzrasta z każdym rokiem życia (aż do 23 lat).
Polscy emigranci najczęściej pracują na roli
Jak wynika z badań portali wynagrodzenia.pl, najwięcej naszych rodaków przebywa w Brabancji. W tej prowincji jest wiele firm zajmujących się ogrodnictwem i rolnictwem. To z pewnością ma wpływ na to, że aż 45% polskich emigrantów pracuje w tej branży. Wiele osób pracuje również w przemyśle, administracji i budownictwie. Nasi rodacy rzadko zatrudniani są w takich branżach jak: edukacja, ochrona zdrowia i pomoc społeczna oraz hotelarstwo.
Większość Polaków pracuje w szklarniach, gdzie pielęgnują rośliny. W tej branży rzadko jest wymagana znajomość języka. Średnie zarobki wahają się od 9 do 10 euro na godzinę brutto. Większość pracodawców oferuje pracownikom bezpłatny bądź za niewielką opłatą nocleg.
Specjaliści radzą jednak, by nie jechać do pracy za granicę "w ciemno", a korzystać z ofert dostępnych w agencjach pracy – jest to może mniej opłacalne, ale dużo bezpieczniejsze.
justyna.f@bialystokonline.pl