Zamknięte szkoły czy przedszkola. Kto wówczas zaopiekuje się dzieckiem?

2019.04.01 08:54
Nieprzewidziane zamknięcie szkoły lub przedszkola jest dużym problemem dla rodziców, którzy nie wiedzą, co mają wtedy zrobić ze swoją pociechą. Szczególnie że nie każdy może liczyć na pomoc babć, cioć czy innych członków rodziny.
Zamknięte szkoły czy przedszkola. Kto wówczas zaopiekuje się dzieckiem?
Fot: pixabay.com

Co zrobić z dzieckiem, gdy szkoła jest zamknięta?

Nieprzewidziane zamknięcia szkoły lub przedszkola mogą się zdarzyć z różnych powodów. 8 kwietnia ma ruszyć strajk nauczycieli, więc warto być szczególnie wyczulonym w tej kwestii. W związku z nieczynną placówką wielu rodziców pozostaje z dylematem dotyczącym zapewnienia opieki swojemu dziecku. Jeśli ktoś ma babcie, dziadków, ciocie czy znajomych, którzy mogą zająć się potomkiem, to dobrze, jednak nie każdy ma taki komfort. Dlatego ZUS przypomina, że rodzic sam może zająć się maluchem, a do urzędu wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jednak tylko w przypadku, gdy dziecko ma nie więcej niż 8 lat.

- Przywykliśmy do tego, że zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko wtedy, gdy dziecko jest chore. Jednak w przypadku małych dzieci, które nie ukończyły 8 lat, z takiego zasiłku można skorzystać w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Zamknięcie placówek, do których uczęszcza dziecko, jest traktowane jako nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni. Wówczas należy złożyć swojemu pracodawcy wniosek o zasiłek opiekuńczy oraz dołączyć pisemne oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Prawo do zasiłku opiekuńczego ma osoba ubezpieczona, która podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu umowy o pracę czy też dobrowolnemu, jak to jest w przypadku działalności gospodarczej lub umowy zlecenia. Skorzystać z niego może i matka, i ojciec. Świadczenie wypłacane jest temu z rodziców, który o nie wystąpi.

W ciągu całego roku mamy 60 dni, które można wykorzystać na wszystkie dostępne zasiłki opiekuńcze. Dotyczy to zarówno zdrowych, jak i chorych dzieci do lat 14. Jeżeli dziecko skończyło 14 lat lub gdy opieka dotyczy innego członka rodziny, to zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. Inaczej jest w przypadku dziecka niepełnosprawnego poniżej 18. roku życia – wówczas jest to 30 dni.

Warto wiedzieć, iż zasiłek opiekuńczy to 80% podstawy wymiaru zasiłku. Wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki – także za dni ustawowo wolne od pracy.

Trzeba złożyć wniosek

Osoba, która chce skorzystać ze wspomnianej opcji, musi złożyć wniosek. W przypadku firm powyżej 20 osób dokument (druk ZUS Z-15A) trzeba złożyć u pracodawcy. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw formularz trzeba przynieść do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Gdy jednak firma jest mniejsza, jak również, gdy zasiłek chce pobrać osoba prowadząca działalność gospodarczą, trzeba wtedy należy złożyć w ZUS formularz ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych lub ZUS Z-3b – w przypadku osób prowadzących działalność – wyjaśnia Krupicka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1180 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39