Nie chcą komunistów
O zmianę nazwy ulicy Dymitra Gaskiewicza zwrócił się do miasta białostoczanin Wojciech Więckowski. Pod wnioskiem w tej sprawie podpisało się 278 osób, a inicjatywę poparł też dyrektor pobliskiego Zespołu Szkół nr 6. Jak argumentują mieszkańcy, nie chcą, by ulicy patronował komunista. Dymitr Gaskiewicz był aktywnym działaczem już przed 1939 r. Tuż po wojnie wstąpił do komitetu miejskiego PPR w Białymstoku i był instruktorem partyjnym ds. oświaty. Został zabity przez podziemie niepodległościowe.
Jako nową patronkę ulicy na Jaroszówce mieszkańcy zaproponowali Justynę Moniuszko. Białostoczanka ukończyła tutejsze III LO, następnie studiowała lotnictwo na Politechnice Warszawskiej. Była członkiem sekcji spadochronowej Aeroklubu Białostockiego, pilotem szybowcowym, zastępową 93. Białostockiej Drużyny Harcerskiej. Pracowała jako stewardesa. Zginęła w katastrofie polskiego samolotu w Smoleńsku.
Przy ul. Gaskiewicza zameldowanych jest 85 osób, które będą musiały wymienić dokumenty. Dowody osobiste wydawane są bez opłat. Miasto chce również zwolnić ich z opłaty za zmianę dowodów rejestracyjnych.
Bohaterowie Trylogii i cesarz
Zupełnie nowa ulica powstanie natomiast na Zawadach, gdzie w okolicach ul. Lodowej trzeba uporządkować numerację i nadać numery powstającym domom. Ulica ma nosić nazwę Kiemliczów, co będzie komponować się z istniejącymi wokół nazwami związanymi z Trylogią Henryka Sienkiewicza. Kiemlicze to bohaterowie "Potopu". Ojciec i dwaj synowie, choć chciwi i sprytni, byli też waleczni, odważni i oddani Kmicicowi.
Z kolei niedawno powstały skwer z fontanną obok cerkwii św. Mikołaja przy ul. Lipowej ma nosić imię Konstantyna Wielkiego (ewentualnie św. Konstantyna Wielkiego, cesarza). Konstantyn Wielki to święty Kościoła prawosławnego. Na kartach historii zapisał się tym, że był pierwszym cesarzem, który przeszedł na chrześcijaństwo i w 313 r. wydał edykt zezwalający na wyznawanie tej religii.
Nazwę ma otrzymać również inny skwer - na rogu ul. Wiewiórczej i Żurawiej na Dojlidach. Patronować ma mu prof. Agnieszka Borzuchowska. Pracowała ona na Akademii Medycznej w Białymstoku, gdzie rozwijała i kierowała zakładem Medycyny Rodzinnej i Pielęgniarstwa Środowiskowego. Była jednym z pionierów walki z HIV/ADIS.
Nowe nazwy Parku i szkół
Oprócz tego jest pomysł na zmianę nazwy Parku Centralnego. Radni Platformy Obywatelskiej zaproponowali, by tereny zielone pomiędzy Białostockim Teatrem Lalek, Operą i placem Uniwersyteckim nazwać Parkiem 4 Czerwca. (Więcej na ten temat: W Białymstoku powstanie Park 4 Czerwca)
Poza tym na zmianę nazw czeka kilka placówek edukacyjnych. Chodzi o Gimnazjum nr 5, Przedszkole Samorządowe nr 30, Szkołę Podstawową nr 45 oraz Zespół Szkół Integracyjnych nr 1. Wszystkim im patronuje Jan Paweł II. Teraz nazwy mają być rozszerzone o przymiotnik "święty".
Wszystkie nowe nazwy zaczną obowiązywać, jeśli tylko zatwierdzą je białostoccy radni. Głosowanie odbędzie się 26 maja.
ewelina.s@bialystokonline.pl