Radny zwraca uwagę na kilka kwestii
Temat założeń budżetu obywatelskiego poruszył w kwietniu radny miejski Henryk Dębowski. Zwrócił on uwagę, że od początku jego istnienia, liczba mieszkańców zgłaszających projekty do realizacji wzrosła niemal trzykrotnie.
"W ślad za tym liczba oddanych głosów osiągnęła próg niemal 90 tys. Niestety środki, które
przeznaczył Pan na budżet obywatelski wzrosty zaledwie o 2 mln zł, z 10 na 12 mln, co wynosi ok. 0,5% wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu miasta" - napisał radny w interpelacji do prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.
Dlatego, zdaniem radnego, miasto powinno przeznaczyć na projekty zgłaszane przez mieszkańców trzykrotność obecnej kwoty, czyli 36 mln zł.
"Projekty, które uzyskały największą liczbę głosów w przypadku braku środków w kwocie przeznaczonej na ich realizacje zostaną dofinansowane w ramach 10% dodatkowej rezerwy środków (dotychczas były odrzucane i dofinansowanie uzyskiwały projekty z mniejszą liczbą głosów, których wartość była odpowiednio niższa). Ponadto z uwagi na to, aby wygrywały najlepsze projekty każdy z mieszkańców powinien mieć możliwość oddania dwóch głosów, jeden na projekt ogólnomiejski i drugi na osiedlowy" - zaproponował Henryk Dębowski.
Według niego, miasto powinno zwrócić również uwagę na liczbę nieważnych głosów. Jego zdaniem, powinna zostać powołana komisja przedstawicieli radnych wszystkich klubów politycznych, którzy będą nadzorować proces weryfikacji oddanych głosów, celem wykluczenia potencjalnych niejasności.
Każdy białostoczanin może wyrazić opinię
Prezydent Białegostoku, w trosce o partycypację mieszkańców w procesie decyzyjnym, rozpoczął konsultacje społeczne dotyczące budżetu obywatelskiego w Białymstoku. Głównym celem tych konsultacji jest zebranie propozycji, uwag i opinii od mieszkańców w sprawie założeń budżetu obywatelskiego. Cały proces konsultacji będzie trwał do 30 czerwca.
Konsultacje zostaną przeprowadzone w różnorodnych formach, aby umożliwić jak najszersze grono mieszkańców wypowiedzenie się. Jednym z dostępnych sposobów jest wypełnienie ankiety online, która została udostępniona na oficjalnej stronie internetowej miasta. Osoby zainteresowane mogą również złożyć swoje sugestie w formie pisemnej, wypełniając ankietę konsultacyjną i składając ją do specjalnych urn w Centrum Aktywności Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, mieszczącego się przy ul. św. Rocha 3, lub w Kancelarii Ogólnej Departamentu Organizacyjnego i Nadzoru Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Słonimskiej 1. Istnieje także możliwość przesłania wypełnionej ankiety konsultacyjnej pocztą na adres: Centrum Aktywności Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, ul. św. Rocha 3, 15-879 Białystok, z dopiskiem "Konsultacje BO".
Dla tych, którzy nie preferują lub nie mają możliwości wypełnienia ankiety, istnieje alternatywna forma udziału w konsultacjach. Mogą oni wziąć udział w otwartym spotkaniu, które odbędzie się 27 czerwca o godz. 17.00 w Centrum Aktywności Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Spotkanie to stanowi doskonałą okazję do bezpośredniego dialogu i wyrażenia swoich pomysłów i opinii.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl