9 pożarów w tym roku
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, powołując się na dane Instytutu Badawczego Leśnictwa, informuje, że w tym roku od marca do lipca jest ono aż o 35% większe niż przed rokiem w tym samym okresie.
Jak przekazuje Wydział Ochrony Lasu białostockiej RDLP, w ubiegłym roku w rejonie Puszczy Białowieskiej odnotowano 10 pożarów, w tym roku już 9. Czynnikiem zwiększającym ryzyko pożaru jest duża ilość martwego drewna, którego dziś jest 7 razy więcej niż 8 lat temu. A z wyliczeń leśników wynika, że jest go prawie 7 milionów ton.
- Odnotowane dotychczas pożary pokazują, że oceny zagrożenia należy dokonywać
w sposób rzeczywisty, bazując na aktualnych danych, nie na oznaczeniach i klasyfikacjach sprzed wielu lat – argumentuje Adam Pawłowski, specjalista ds. ochrony pożarowej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Rośnie liczba pożarów również w Europie i na świecie
"Według szacunków Komisji Europejskiej na temat pożarów lasów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej liczba pożarów będzie stale wzrastać. Według danych Komisji pożary w 2017 roku zniszczyły ponad 1,2 mln ha lasów i innych obszarów w Europie – to więcej niż wynosi całkowita powierzchnia Cypru. Pożary spowodowały śmierć 127 osób – osób cywilnych i strażaków – oraz straty gospodarcze w szacowanej wysokości niemal 10 mld euro" - czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Ekstremalne warunki pogodowe wzbudzają pożary i utrudniają ich gaszenie. Ponad 90% pożarów jest wywołanych przez człowieka. Zdaniem komisarzy rosnące zagrożenie w Polsce, Europie i na świecie wymaga zdeterminowanych działań w celu ochrony, w tym większych inwestycji w gospodarkę leśną w celu zapewnienia stosowania najlepszych praktyk w całej UE.
Zobacz też: Zagrożenie pożarowe dla Puszczy Białowieskiej
24@bialystokonline.pl