Zagłosuj na miasto z najładniejszymi rzeźbami. Białystok jest wśród kandydatur

2017.11.27 17:35
Białystok rywalizuje z dziewięcioma miastami o miano tego, które ma najładniejsze rzeźby i pomniki. Głosowanie trwa do 3 grudnia
Zagłosuj na miasto z najładniejszymi rzeźbami. Białystok jest wśród kandydatur
Fot: Dawid Gromadzki/ UM Białystok
Rzeźba "Praczki" w Parku Planty

Portal Komunalny przygotował galerię ze zdjęciami najładniejszych, najciekawszych, a czasem najbardziej zaskakujących rzeźb i pomników z różnych miast. Stanowią one nieodłączny element krajobrazu miejskiego. O miano miasta z najlepszymi rzeźbami i pomnikami walczy dziesięć miast m.in. Białystok, Elbląg, Bydgoszcz, Wrocław, Kołobrzeg czy Tarnów. Głosować można na stronie www.portalkomunalny.pl. Termin zakończenia rywalizacji to 3 grudnia.

– Zachęcam białostoczan do poznania historii poszczególnych pomników i rzeźb oraz udziału w internetowym głosowaniu – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Podobnie jak murale, są one traktowane jako swoiste wizytówki poszczególnych miast. Warto więc je znać.

Jest na co popatrzeć

W Białymstoku znajduje się wiele pomników i rzeźb. "Maska" z ul. Suraskiej oraz "Podróż" z ul. Lipowej nawiązują do tradycji teatru lalkowego w Białymstoku. Pierwsza z tych rzeźb została wykonana z granitu, waży ok. 5 ton i zdobi miasto od 2010 r. Autorem drugiej, wykonanej z brązu, jest białostoczanin Michał Jackowski. Została odsłonięta w 2012 r. wraz z zakończeniem przebudowy ul. Lipowej. Koło jest symbolem podróży, marzenia, czasu, myśli, siły napędzającej, i aktorem – ożywiającym lalki, które podróżują przez świat naszej wyobraźni. Kolejną rzeźbą, związaną z Białostockim Teatrem Lalek, jest "Pegaz". Symbolizuje on ducha sztuki i dobrego ducha teatru.

Znane mieszkańcom i turystom są też "Praczki" z Parku Platy. Ta zabytkowa grupa rzeźbiarska została wykonana w 1946 r. przez Stanisława Horno-Popławskiego. Od początku stoi w miejscu, do którego została zaprojektowana, czyli nad brzegiem sadzawki w rosarium na terenie białostockich Plant. Rzeźba wykonana jest z lastryka i przedstawia trzy kobiety. Niedaleko, na bulwarach Kościałkowskiego, stoi rzeźba "Pies Kawelin". To replika przedwojennej rzeźby z 1936 r. Jej autorką jest białostocka artystka Małgorzata Niedzielko.

Wiele rzeźb zdobi ogród przy Pałacu Branickich. Główną część ogrodowej dekoracji stanowi zespół 18 zabytkowych rzeźb kamiennych, stojących w alei głównej salonu ogrodowego (10 figur i 8 waz dekoracyjnych). 10 z nich zostało wykonanych w XVIII wieku, w tym: 2 sfinksy z puttami, autorstwa Jana Chryzostoma Redlera. 8 pozostałych rzeźb stanowią kopie odkute na początku lat 50. XX wieku, podczas przywracania białostockiemu pałacowi dawnej świetności po zniszczeniach wojennych.

20 kolejnych rzeźb wykonano w latach 2012-2015 w ramach ostatniej rewaloryzacji ogrodu. Wśród odtworzonych jest 8 herm postaci mitologicznych i 8 kolumn zwieńczonych wazami lub wazami z puttami, strzegących wejść na teren boskietu oraz 4 putta na postumentach stojące w parterze Lata. Obecnie trwają prace nad ustawieniem kolejnych 12 puttów w trzech pozostałych, skrajnych parterach. Zespół puttów przedstawia alegorie żywiołów i znaków zodiaku.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
705 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39