Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego referendum, w którym mieszkańcy mieli odpowiedzieć, czy chcą dochodzić strat miasta Sejny od Skarbu Państwa z tytułu niewłaściwego nadzoru prawnego i finansowego, jest niedopuszczalne. W ocenie NSA skarga nie zasługiwała na uwzględnienie, gdyż dochodzenie roszczeń budżetu gminy jest wyłączną kompetencją i obowiązkiem burmistrza. Jeśli burmistrz tego obowiązku nie wykonuje, to ponosi odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, a mieszkańcy nie mogą go od tej odpowiedzialności uwolnić.
- Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego ostatecznie potwierdziło stanowisko Wojewody Podlaskiego o unieważnieniu uchwały Rady Miasta Sejny w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego - przypomina Joanna Pilcicka, rzeczniczka prasowa wojewody.
Wyrok NSA jest prawomocny i kończy postępowanie w tej sprawie.
Sejny są zadłużone na ponad 11 mln zł. Obecne władze miasta uznały, że do takiego stanu rzeczy przyczynili się wojewodowie podlascy, którzy nie nadzorowali odpowiednio poprzednich burmistrzów. Dlatego zrodził się pomysł referendum, w którym mieszkańcy mieliby zadecydować, czy chcą dochodzić strat od Skarbu Państwa.
ewelina.s@bialystokonline.pl