Badanie świadomości na temat podaży wapnia i witaminy D w diecie dzieci od 1. do 3. roku życia zostało przeprowadzone w kwietniu br. Wzięło w nim udział ponad 1200 matek dzieci od 1. do 3. roku życia, w tym 63 respondentki pochodziły z województwa podlaskiego.
Mamy potrafiły wymienić jedynie główne skutki niedoboru analizowanych składników w diecie dzieci. W przypadku witaminy D najczęściej podawano krzywicę, zaś wapnia - kruchość i łamliwość kości. Co ważne, aż 36% mam nie potrafiło wymienić żadnego skutku niedoboru witaminy D w diecie dzieci, natomiast w przypadku wapnia było to 28% respondentek. Z kolei najpopularniejszym źródłem wapnia wskazywanym przez respondentki były mleko, jogurty i kefiry. Ponad 60% respondentek przyznało, że dieta ich dzieci jest mało zróżnicowana w stosunku do potrzeb.
Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka wynika, że dieta aż 80% dzieci między 1. a 3. rokiem życia zawiera za mało witaminy D i wapnia. Jest to poważny problem, ponieważ układ kostny maluchów rozwija się w tym okresie bardzo intensywnie, a wszelkie niedobory zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń w dalszym rozwoju.
lukasz.w@bialystokonline.pl