W tym roku spokojnie
Wielkimi krokami zbliża się 7. edycja Festiwalu Halfway Festival 2018. W tym roku impreza ponownie jest organizowana przy współpracy z miastem:
- Siódemka to szczęśliwa liczba, z powrotem współpracujemy z miastem Białystok, za co jesteśmy bardzo wdzięczni prezydentowi i radnym miejskim. Udało nam się znaleźć konsensus i możemy dalej współpracować - mówi Damian Tanajewski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.
W zeszłym roku Halfway Festival 2018 budził dużo emocji, bowiem miasto nie chciało dać pieniędzy na organizację imprezy.
- Po przygodach ubiegłorocznych, które poza programem artystycznym bardziej toczyły się wokół atmosfery - czy w ogóle festiwal się odbędzie, w tym roku z dużym spokojem Opera może śmiało przystępować do realizacji bardzo dobrego wydarzenia kulturalnego dla wszystkich mieszkańców miasta oraz tych, którzy specjalnie do nas przyjeżdżają z całego kraju, jak i zagranicy. Chciałbym podziękować szczególnie prezydentowi, że tę determinację oraz nieodpuszczenie tematu i chęć wsparcia - powiedział wicemarszałek Maciej Żywno.
Na szczęście po wielu politycznych sporach znalazły się pieniądze na festiwal, który promuje nasze miasto w świecie. Rokrocznie bowiem na koncerty przybywa wielu turystów.
- Wiemy doskonale, że Halfway Festival 2018 to takie przedsięwzięcie, które gromadzi wiele osób także spoza Białegostoku, więc ma on charakter promocyjny. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie jeszcze większa świadomość także ze strony radnych, że warto na tego typu przedsięwzięcia przeznaczać środki – wyjaśnia Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.
Co nas czeka podczas Halfway Festival 2018?
Już od jakiegoś czasu organizatorzy uchylali rąbka tajemnicy odnośnie artystów, którzy zaprezentują się na białostockiej scenie (więcej: Halfway Festival 2018. Znani są kolejni artyści WIDEO).
W tym roku imprezę rozpocznie Seasonal. Jest to muzyczny projekt Maćka Sochonia, który trudno zaszufladkować. Jego muzyka czerpie bowiem z wielu gatunków – od art rocka, przez ambient, po folk. Można się w niej doszukać inspiracji m.in. zespołami Pink Floyd, Slowdive, Hammock czy też Porcupine Tree.
Pierwszego dnia na scenie zagości też Amiina. Grupa składa się z 4 koleżanek, które niemalże 30 lat temu studiowały na wydziale instrumentów smyczkowych na islandzkiej Tónlistarskólinn i Reykjavík i postanowiły założyć kwartet. W ubiegłym roku Amiina, już jako sekstet, wydała album "Fantômas", który jest instrumentalną ścieżką dźwiękową do niemego arcydzieła kinowego z 1913 roku o tym samym tytule. Te niezwykłe widowisko zaprezentują podczas tegorocznego festiwalu.
Później na scenie wystąpi zespół Low reprezentujący muzykę minimalistyczną, chłodną, surową, ale i przepełnioną dozą tajemniczości.
Drugiego dnia na Halfway Festival pojawią się: kwartet Ugla, Annie Hart, estońska ikona "rozmarzonego" brzmienia, czyli Pia Fraus, zaskakująca Jane Weaver, klimatyczny Villagers, białoruski mocno rockowy Tonqixod, szwedzka wokalistka, songwriterka i obieżyświatka - Anne Ternheim, zwariowana i wielokulturowa Orchestra Tout Puissant Marcel Duchamp w wersji XXL oraz montrealski The Besnard Lakes.
Będą ciekawe rozmowy. Zagości m.in. Masłowska
W tym roku można też będzie porozmawiać o słowach i muzyce. Pierwszego dnia do rozmowy zachęcą: pisarka Dorota Masłowska, poetka Alex Freiheit oraz pisarz i krytyk muzyczny Paweł Sajewicz, a temat, który zostanie podjęty brzmi: "?Po co tekstom piosenki".
W sobotę (30.06) Natalia Fiedorczuk, Agata Trafalska, Helena Marzec, Paweł Jóźwicki zastanowią się nad zagadnieniem "?Po co muzyce teksty".
Na temat "?W sieci sieci. Po co tekstom i muzyce sieć" porozmawiają zaś Agnieszka Słodownik, Mariusz Herma, Michał Turowski i Michał Wieczorek.
W niedzielę (1.07) zaplanowano Targ Śniadaniowy. Specjaliści zdrowego jedzenia, kosmetyków i rękodzieła mogą zgłaszać się do Opery.
Zobacz też: Halfway Festival 2018
justyna.f@bialystokonline.pl