- W ciągu pięciu lat zamierzamy odcisnąć ślady końskich kopyt na czterech kontynentach szerząc jednocześnie ideę turystyki i rekreacji oraz promując poszczególne regiony, które znajdą się na naszym szlaku - wyznał Marcin Obałek. - Pragniemy objechać świat oglądając go z zupełnie innej perspektywy, a efekt naszych obserwacji utrwalić w postaci publikacji, filmów i nagrań oraz wydawnictw albumowych i przewodników - dodał.
Pierwszy etap wyprawy został zrealizowany w Ameryce Południowej w 2010 roku w Argentynie na odcinku prawie 1000 kilometrów. Podróżnicy przemierzyli wówczas północne rubieże Argentyny poruszając się głównie wzdłuż łańcucha górskiego Andów mijając tytoniowe uprawy prowincji Jujuy, ogromne przełomy rzeczne Salty, winnice Tucumanu i gorące, półpustynne szlaki Catamarki.
Obecnie trwają ostatnie przygotowania do drugiego etapu. Jego celem jest pokonanie około 1000 km z Wielkopolski na Podlasie i próba wytyczenia pierwszego szlaku konnego w Polsce łączącego te regiony. Trasa letniej wyprawy wiedzie ze znanej z tradycji jeździeckich Ziemi Leszczyńskiej, przez zachodni skraj Województwa Lubuskiego, Puszczę Notecką, Pojezierze Drawskie, Kaszuby, Bory Tucholskie, Pojezierze Iławskie i Mazurskie aż po Puszczę Augustowską oraz Knyszyńską. Monika Filipiuk - Obałek będzie podróżować na klaczy Filomena, a Marcin Obałek na klaczy Miła.
- Obie są naszą własnością, są sprawdzone terenowo, wytrzymałe i uwielbiają tak jak my długie wędrówki - powiedziała Monika Filipiuk - Obałek. - Ponadto celem naszej wyprawy poza próbą wytyczenia szlaku łączącego Wielkopolskę z Podlasiem, będzie promocja regionów, w tym Białostocczyzny - dodała podróżniczka.
W kolejnych latach planowana jest podróż przez Amerykę Południową: Argentynę i Boliwię, Azję Centralną i Australię. Wyprawa odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Marszałka Województwa Podlaskiego, a sponsorem jest sklep jeździecki Hippika.
Zobacz także: Konno przez świat. Niezwykła podróż, niezapomniana przygoda