W środę (6.01) wierni prawosławni oraz grekokatolicy świętują Wigilię Narodzenia Pańskiego. Tego dnia wszystkich wyznawców obowiązuje ścisły post. Rano w cerkwi odprawiane są tzw. wielikije czasy z paramijami i Ewangelią, która mówi o Bożym Narodzeniu i jego znaczeniu. Natomiast po południu rozpoczyna się nabożeństwo całonocnego czuwania, a o godzinie 2.00 w nocy – wsianoczna.
Pierwszego dnia świąt (7.01) obchodzone jest narodzenie Jezusa w Betlejem, natomiast drugiego (8.01) czci się Najświętszą Maryję Pannę. Wyznawcy prawosławia świętują również trzeci dzień, w którym wspominają pierwszego męczennika św. Stefana.
Wyznawcy prawosławia Boże Narodzenie obchodzą trzynaście dni później niż katolicy. Zaliczane jest ono do dwunastu wielkich świąt nieruchomych. Z kolei posiłek wigilijny rozpoczyna się od dzielenia prosforą czyli wypiekanym chlebem, który jest odpowiednikiem opłatków w tradycji katolickiej. Co ciekawe, w cerkwi nie ma żłóbka, ubiera się jedynie choinki. Wierni adorują Ikonę Bożego Narodzenia, która wystawiona jest na środku świątyni.
W kościołach wschodnich obowiązuje dawny kalendarz liturgiczny - juliański, który obowiązywał do 1582 r. Zmianę stylu juliańskiego na gregoriański wprowadziła reforma papieża Grzegorza XIII.
Wszystkim Wiernym Kościoła Prawosławnego i Grekokatolickiego,
składamy życzenia spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Aby ten szczególny czas minął w rodzinnej i szczęśliwej atmosferze, a niech Nowy 2022 Rok będzie łaskawszy dla wszystkich i obfity we wszelkie powodzenie,
życzy Zespół Białystok Online
malwina.witkowska@bialystokonline.pl