Wierni kościołów obrządku wschodniego obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, to jest trzynaście dni później niż katolicy. Jest to jedno z dwunastu tzw. wielkich świąt nieruchomych.
Święta Bożego Narodzenia poprzedza czterdziestodniowy post.
W piątek (6.01) prawosławni oraz grekokatolicy rozpoczynają świętowanie. Wtedy to zasiadają do wigilijnego stołu. Tego dnia wyznawców obowiązuje ścisły post. Na samą kolację wigilijną składają się: dzielenie prosforą (wypiekanym przaśnym chlebem), podawanie kutii oraz innych potraw. Wówczas spożywany jest także barszcz z suszonych grzybów, solone śledzie z cebulą i olejem, kisiel z owsa, groch z solą, pieczone pierożki nadziewane makiem, surowymi gruszkami lub jagodami, zwane koladnykami. Do picia podaje się szczułok, czyli kompot z suszonych owoców. Uroczystą kolację kończy rodzinne śpiewanie kolęd.
Z samego rana 6 stycznia odprawiane są nabożeństwa w cerkwiach, czyli tzw. wielikije czasy z paramijami i Ewangelią, która mówi o Bożym Narodzeniu i jego znaczeniu. Po południu zaś można wziąć udział w całonocnym czuwaniu, a o godzinie 2:00 w nocy odbywa się wsianoczna.
W obrządku wschodnim świętuje się przez trzy kolejne dni.
Pierwszego dnia świąt (7.01) obchodzone jest narodzenie Jezusa w Betlejem, natomiast drugiego czci się Najświętszą Maryję Pannę. W trzecim dniu Bożego Narodzenia wspomina się pierwszego męczennika św. Stefana.
W cerkwi nie znajdziemy żłóbka, ubiera się jedynie choinki. Wyznawcy adorują Ikonę Bożego Narodzenia, która wystawiona jest na środku świątyni.
Wiernym kościołów obrządku wschodniego składamy życzenia spokojnych, rodzinnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech to będzie czas wypełniony dobrą atmosferą, ale i refleksją.
Życzy Zespół BiałystokOnline.pl
anna.kulikowska@bialystokonline.pl