Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła śledztwo w sprawie fałszywych zawiadomień o podłożeniu materiałów wybuchowych w siedzibach wielu podlaskich instytucji. Nie udało się ustalić tożsamości sprawcy.
Jak wynika z ustaleń śledczych, nieznany sprawca działał z zamiarem wywołania czynności organu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, wysyłając maile o zagrożeniu za pośrednictwem poczty elektronicznej. Niestety, zagrożenie, o którym mowa w mailach, w rzeczywistości nie istniało, a zawiadomienia wywołały jedynie zbędne zaangażowanie służb, m.in. policji.
Postępowania prowadzone były w oparciu o art. 224a Kodeksu karnego, który stanowi, że osoby, które wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamiają o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlegają karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Maile trafiły do urzędów miejskich w m.in.: Drohiczynie, Choroszczy, Supraślu, Rajgrodzie, Augustowie, Grajewie, a także do urządów gminy w m.in.: Bakałarzewie, Goniądzu, Białowieży, Narwi, Juchnowcu, Rutkach Kossakach. Wiadomość otrzymali również: Urząd Stanu Cywilnego w Białymstoku i Starostwo Powiatowe w Mońkach. Ponadto maile trafiły także do komend Państwowej Straży Pożarnej w m.in.: Hajnówce, Łomży, Sejnach, Bielsku Podlaskim, Suwałkach, Wysokiem Mazowieckiem, Augustowie, Siemiatyczach, Mońkach. Pokrzywdzonymi były również muzea - maile o ładunkach wybuchowy trafiły do m.in.: Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Instytucje z województwa podlaskiego maile otrzymywały od dnia 27 lipca do dnia 5 września 2022 r.
To już kolejne umorzenie śledztwa w takiej sprawie. W lutym tego roku białostocka prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące przesyłania drogą elektroniczną do 108 placówek użyteczności publicznej na terenie województwa podlaskiego informacji o podłożeniu ładunków wybuchowych, do których dochodziło od 9 stycznia do 30 czerwca 2022 r. Wiadomości trafiły m.in. do szkół, przedszkoli, urzędów miejskich, urzędów skarbowych.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl