Wystawa STRÓJ Kaciaryny Vadanosavaj

dodane dnia: 2024-09-02 przez: Dali01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2024-09-05
Organizatorzy zapraszają na wystawę STRÓJ Kaciaryny Vadanosavaj.

Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu wraz z Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku zapraszają do Ciechanowca na otwarcie pierwszej w Polsce wystawy prac Kaciaryny Vadanosavej, mistrzyni kroju historycznych i tradycyjnych strojów białoruskich oraz technik tekstylnych. Otwarcie połączone z autorskim oprowadzaniem i koncertem autorki odbędzie się 5 września o 12:00.

Na jednej z ostatnich plansz wystawy „Strój – wystawa historycznych i tradycyjnych strojów białoruskich” czytamy: „Potrafiła szyć sukienki w kolorze ognia i haftować je wzorami podpatrzonymi na starych męskich koszulach. Męski haft na kobiecej sukience stał się jej tajemniczą siłą.(…) Dziewczyna potrafiła połączyć stare z nowym i odnaleźć w tym siebie i swoją odwagę. Sukienka stała się jej bronią.”

To pierwsza taka prezentacja w nowych realiach życia Kaciaryny Vadanosavej, która zmuszona była po wydarzeniach 2020 roku emigrować z Białorusi. Jej nowym domem stał się Białystok, gdzie założyła także Szkołę Stroju Tradycyjnego. Wystawa z jednej strony jest źródłem zachwytu i podziwu do jej umiejętności, podpartych również badaniami etnograficznymi, bo jak podkreśla, kroje i wzory czerpie z konkretnych źródeł, co też znajduje swoje odzwierciedlenie w opisach do wystawy. Z drugiej strony to bardzo osobista opowieść o pasji, o kobiecie, o trudach życia na emigracji, a jednocześnie o miłości do ojczyzny, jej tradycji i bogactwa kulturowego. Na wystawie obejrzymy własnoręcznie wykonane kostiumy, a także aranżację warsztatu pracy Kaciaryny.

O wystawie:
Jak wyglądała księżna z Połocka w XI wieku?
W co mogła się ubrać młoda królowa Bona?
A szlachcianka czasów powstania styczniowego?
Ile milionów krzyżyków trzeba wyhaftować, żeby odtworzyć tradycyjną białoruską koszulę z miasta Kalenkowicze?

Haftowane złotem jedwabne wstążki, gorsety i krynoliny, niezwykle kunsztowne elementy garderoby białoruskich chłopek, których tworzenie zajmuje miesiące, a nawet lata pracy – to wszystko będzie można zobaczyć w ramach wystawy.

Każda rekonstrukcja jest nie tylko dziełem sztuki, lecz także efektem badań naukowych.

Wykonywane są przy użyciu autentycznych technik tekstylnych, takich jak haft, szycie, krojenie, dzianie i tkanie. Każdy element ubioru i akcesorium ma swój odpowiednik w źródłach historycznych.

Zainspiruj się talentem i gustem naszych przodków!
Miejsce imprezy
ul. Pałacowa 5
18-230 Ciechanowiec

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1403 osób online