Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2022-05-14 - 2022-06-08
Murale o tematyce żydowskiej, które są zaprezentowane w ”Pełno ich nigdzie” są próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach – przypomnienia o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej.
W kilkunastu sekcjach tematycznych wystawa przybliża polsko-żydowską historię, a zarazem sposoby przywracania pamięci o niej przez miejskich aktywistów, artystów i lokalne stowarzyszenia. Mówi zatem odbiorcy coś ciekawego zarówno o historii Polski, jak i Polsce współczesnej, czyniąc to w atrakcyjny wizualnie sposób. Jest naszym zdaniem skutecznym narzędziem edukacji o historii Polski i Żydów.
”Pełno ich nigdzie” wpisuje się ponadto w kontekst refleksji nad nowymi formami upamiętnień w przestrzeni miejskiej a także ma zachęcać do samodzielnego podejmowania działań służących upamiętnieniu historii Żydów.
Rynek Kościuszki (przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego)
Wernisaż: 14 maja, godz. 18:00
Wystawa czynna do 8 czerwca.
Wydarzenia towarzyszące:
Warsztaty rodzinne: Kapelusz Ludwika
21 maja, godz. 11:00
wiek uczestników: 5+
udział bezpłatny, obowiązują zapisy: tel. 85 67 67 367 lub na lewonczuk@centrumzamenhofa.pl
Młodzi uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać bliżej wybitnego białostoczanina i twórcę języka esperanto Ludwika Zamenhofa, obejrzeć wystawę „Białystok młodego Zamenhofa” oraz dowiedzieć się, jak wyglądało nasze miasto i kim byli jego mieszkańcy w XIX wieku. Nauczą się także rymowanki w esperanto i samodzielnie wykonają kapelusz Ludwika, wykorzystując do tego technikę pasteli olejnych. Po warsztatach chętni wybiorą się na wystawę plenerową „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej” (Rynek Kościuszki przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego). Tam zapozują do wspólnego zdjęcia przy muralu z Ludwikiem Zamenhofem.
Spacery historyczne: Żydowscy artyści Białegostoku cz. I i II
22 i 29 maja, godz. 11:00
zbiórka: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
prowadzenie: Andrzej Tarasewicz (przewodnik PTTK)
udział bezpłatny
W Białymstoku od wieków (zwłaszcza na przełomie XIX i XX wieku oraz w pierwszej połowie XX wieku) ważną społecznością kulturotwórczą byli Żydzi. Jest to w pełni zrozumiałe, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że stanowili oni zdecydowaną większość ludności miasta. Mieliśmy szeroki przekrój przedstawicieli różnych sztuk: wybitnych pisarzy, poetów, malarzy, kompozytorów.
Dla większości z nich Białystok był jedynie miejscem urodzenia, czasami krótkim epizodem albo samym początkiem kariery, która rozwijała się później w większych miastach Polski. Czasem ta kariera nabierała również światowego rozmachu.
Podążymy śladem miejsc pamięci, które opowiedzą nam historię artystów związanych z Białymstokiem. Miejsc, gdzie można było posłuchać ich utworów, zobaczyć wystawiane przez nich spektakle. Pospacerujemy po mieście, które później inspirowało malarzy. Postaramy się poczuć emocje, jakie mogły towarzyszyć ówczesnym białostockim widzom.
Porozmawiajmy o judaizmie 2/spotkanie z Szoszaną i Symchą Kellerami
8 czerwca
17:00 wykład Szoszany Keller „Jaka jest rola kobiety w judaizmie?”
18:30 wykład Symchy Kellera „Kiedy i jak świętują ortodoksyjni Żydzi?” cz. II
wstęp wolny
„Porozmawiajmy o judaizmie” to cykl spotkań z Szoszaną i Symchą Kellerami, których celem jest przekazanie podstawowych informacji na temat judaizmu. Proponujemy krótkie wystąpienia na konkretne tematy i syntetyczne ujęcie poruszanych zagadnień. Każde spotkanie będzie składało się z dwóch miniwykładów zakończonych rozmowami z publicznością. Prelegenci zaprezentują tradycję i historię oraz współczesne życie społeczności żydowskiej.