Wystawa o Bauhausie. Kolejne wydarzenie towarzyszące

2019.11.28 12:26
Spotkanie z Danielem Kotowskim dla osób niesłyszących to kolejne wydarzenie towarzyszące ekspozycji "Do zobaczenia po rewolucji! Wystawa na 100-lecie Bauhausu".
Wystawa o Bauhausie. Kolejne wydarzenie towarzyszące
Fot: Maciej Zaniewski
Instalacja zbudowana z kaloryferów wyprodukowanych w latach 1928-1930 w fabryce Junkersa w Dessau

Geometria i kolor

Co nam się podoba w sztuce niefiguratywnej, co nas w niej fascynuje, czy czegoś nam w niej brakuje? Strzemiński, Kobro, Klee, Albers... inspirując się ich pracami i koncepcjami sztuki z kręgu Bauhausu, sięgniemy po kolaż (tak, będzie część praktyczna), by wspólnie zastanowić się, o czym mogą mówić kształty i kolory.

Daniel Kotowski to artysta wizualny, absolwent ASP w Warszawie (2018). Zajmuje się sztuką instalacji, fotografią i projektowaniem, tworzy obiekty i filmy wideo. Interesuje go zagadnienie biowładzy, komunikacja międzyludzka oraz polityka społeczna. W Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki prowadzi stały cykl spotkań "Zachęta miga!". Prowadzi też warsztaty dla dzieci i dorosłych w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Spotkanie w PMJ (polski język migowy) odbędzie się w sobotę (30.11) o godz. 15.00 w Galerii Arsenał. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy.

Zobacz też: Geometria i kolor - spotkanie z Danielem Kotowskim w PJM dla osób niesłyszących

Wystawa na 100-lecie Bauhausu

Bauhaus to najważniejsza awangardowa uczelnia artystyczna XX wieku. Utworzony przez architekta Waltera Gropiusa w 1919 roku w Weimarze zrewolucjonizował sposoby edukacji artystycznej, tworząc "nowe przymierze między sztuką a technologią". Pod naciskami konserwatywnych polityków Bauhaus przeniósł się z Weimaru do Dessau w 1925 roku. Tam rozwinął się i funkcjonował do 1931 roku, kiedy jego modernistyczny budynek przejęła dochodząca do władzy partia nazistowska, doprowadzając do zamknięcia szkoły w 1933 roku. Przez całą drugą połowę XX wieku kadra i studenci Bauhausu realizowali jego ideały, pracując zarówno w Niemczech, jak i na emigracji - w Związku Radzieckim, USA, Tokio czy Chile.

Wystawa jest propozycją rozbicia monolitycznej wizji Bauhausu, która zakłada, że wytworzył on jednorodny styl czy receptę na "estetykę modernistyczną". Zbudowana jest w dialogu zaproszonych artystów, architektów, projektantów i kuratorów z historycznymi pracami i dokumentami oraz późniejszymi reminiscencjami szkoły (po raz pierwszy prezentowanymi w Polsce). Jest eksperymentem we wspólnotowym i krytycznym odczytaniu tradycji modernistycznej w kontekście współczesnych praktyk twórczych, edukacyjnych i społecznych.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzeń.

Zobacz też: Do zobaczenia po rewolucji! Wystawa na 100-lecie Bauhausu

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1717 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39