Panie na scenie i "Kolos"
W czwartek (1.12) wystąpi formacja Sisters in Jazz, którą tworzy pięć utalentowanych kobiet z USA, Niemiec, Polski, Japonii i Włoch.
Pomysłodawczynią oryginalnej i niezwykłej idei, by pod wspólnym mianownikiem muzyki improwizowanej, wykonywanej wyłącznie przez kobiety - wybitne instrumentalistki z różnych stron świata - połączyć wiele kultur, jest niemiecka saksofonistka Nicol Johanntgen. Tak powstał projekt Sisters in Jazz, który swoją premierę miał podczas prestiżowego Ystad Sweeden Jazz Festival w sierpniu 2015 r. Już w lutym 2016 r. ukazała się płyta live z koncertu zarejestrowanego przez Szwedzkie radio w Ystad zatytułowana właśnie "Sisters in Jazz". Doszło na niej do niezwykłego połączenia brzmień muzyki skandynawskiej, wschodniej i środkowej Europy, które z domieszką azjatycką dało całkiem nową jakość, wspaniale rozumianą i odbieraną przez publiczność w bardzo różnych krajach.
Z kolei w piątek (2.12) na scenie pojawią się Jorgos i Antonis Skolias z materiałem z płyty "Kolos". Wokalista i kompozytor greckiego pochodzenia - Jorgos Skolias - to na polskiej scenie postać ze wszech miar wyjątkowa. Na przestrzeni wielu lat artysta współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Osjan, Young Power, Krzak. W ostatnim czasie Skolias dość aktywnie zaangażował się we współpracę z braćmi Oleś, czego efektem były rozliczne koncerty tria oraz doskonały album "Sefardix".
Nowym projektem łączącego dawne techniki wokalne z innowacyjną koncepcją wokalisty, jest duet tworzony wraz z synem - perkusistą Antonisem Skoliasem, a rok 2016 przyniósł album "Kolos". Płytę wypełniają nasycone greckim folklorem utwory mieniące się ogromem improwizacji i emanujące niezwykłą energią. Teksty w nich wykorzystane, niejednokrotnie zapożyczone są z piosenek, zapamiętanych przez Jorgosa z dzieciństwa, innym razem artysta skorzystał z wersów greckiego poety Konstantinosa Kawafisa. Jorgos Skolias korzysta z rozmaitych przetworników głosu i zapętleń, stwarzając przy żywiołowym akompaniamencie perkusji wyjątkowy klimat towarzyszący podczas słuchania całego albumu.
Pospieszalski, Trzaska, Gralak, bracia Oleś
Kolejne dni przyniosą koncerty Mateusza Pospieszalskiego (3.12), a także Mikołaja Trzaski i Jacka Mazurkiewicza oraz Antoniego "Ziuta" Gralaka i braci Oleś (4.12).
Mateusz Pospieszalski wystąpi z premierowym materiałem z najnowszej płyty (roboczy tytuł "Tra la la"). W nowym projekcie Pospieszalskiego można wyczuć inspiracje muzyką rockową i folkową, ale przede wszystkim jazzową. Przeciwstawiają się tu dwa bieguny czasami bardzo łagodnej klasycznej formy ballady jazzowej czy nawet piosenki, które oplatają się wzajemnie, tworząc nową ciekawą przestrzeń. Teksty do kompozycji Mateusza Pospieszalskiego napisali Wojciech Waglewski (Voo Voo), Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Bartłomiej Kudasik (Zakopower), Jacek Bieleński i Mateusz Pospieszalski (Voo Voo, Tie Break).
Kolejni artyści, którzy wystąpią na scenie Zmiany Klimatu, to Mikołaj Trzaska i Jacek Mazurkiewicz. Zaprezentują oni projekt "Nightly forester". We wrześniu ukazała się płyta tych dwóch czołowych muzyków polskiej sceny jazzowej. Mikołaj Trzaska jest saksofonistą, klarnecistą basowym, kompozytorem, ikoną jazzowej awangardy jazzowej, natomiast Jacek Mazurkiewicz - kontrabasistą i kompozytorem. "Nightly forester" to niezwykła sesja nagrana w kaszubskim lesie, która została wydana przez prestiżowe wydawnictwo płytowe Multikulti Project.
Na finał Festiwalu Antoni "Ziut" Gralak i bracia Oleś zaprezentują swoją płytę "Primitivo". Formacja powstała ze zderzenia trzech wybitnych osobowości polskiego jazzu - improwizatorów, wirtuozów i kompozytorów. Jest jednym z najbardziej oryginalnych i wirtuozowskich projektów na polskiej scenie jazzowej. Częste w jazzie połączenie kontrabasu z perkusją i trąbką muzycy wykorzystali do ostateczności. Artyści znani z niekonwencjonalnego podejścia do muzyki stworzyli kompozycje pełne emocjonalności, żywiołowości i finezji, udowadniając, że można grać muzykę kompletną, energetyczną i brzmieniowo niespotykaną.
Program: Jazz Bez 2016 / Białystok / Zmiana Klimatu
anna.d@bialystokonline.pl