Kolektyw Kaufamn Bros & Sistas do współpracy zaprosili Andrzeja Górskiego - znanego fotografa i rekonstruktora fotografii XIX-wiecznej.
Poprzez wystawę "Wyśniona historia kina na Podlasiu" jej twórcy chcieli przybliżyć czy też przypomnieć postaci, które miały wpływ na rozwój X muzy i były przed wojną związane z Białymstokiem i Podlasiem.
"Wyśniona historia kina na Podlasiu" to także most łączący przedwojenny okres historii kinematografii ze współczesnością. W role filmowych przedwojennych gwiazd, m.in. Nory Ney, Piotra Lebiedzińskiego czy braci Kaufman wcieliły się zaproszone osoby współcześnie związane z filmem i wywodzące się z Podlasia, m.in.: Magdalena Warzecha, Adam Woronowicz, Monika Buchowiec i Paweł Małaszyński. Dzięki zdjęciom można przenieść się w czasie, a jednocześnie być w teraźniejszości. Fotografie wykonane dzięki technice mokrego kolodionu wydają się tajemnicze, nieco mroczne, przez to fascynujące. Postacie spoglądają na widzów, czuć oddech historii, powagę sytuacji, zmieszanie czasu przeszłego z momentem współczesnym.
Premiera wystawy odbyła się w ubiegłym roku podczas organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar i została entuzjastycznie przyjęta przez widzów. Potem ruszyła w tournée po kraju, a już 14 czerwca będzie miała swoją zagraniczną premierę w Berlinie na Festiwalu FilmPolska! "Wyśnioną historię kina na Podlasiu" można będzie zobaczyć do końca lipca w Galerii Instytutu Polskiego w Berlinie (Burgstraße 27).
Czytaj także: "Wyśniona historia kina na Podlasiu".
anna.kulikowska@bialystokonline.pl