300 tysięcy - tyle elektronicznych książek wypożyczyli uczestnicy Czytaj PL przez wszystkie lata trwania akcji. Bezpłatnie czytano już na 4 kontynentach, w 16 krajach. W tej edycji poziom czytelnictwa pomogą zwiększyć stworzeni przez Jana Kallwejta superbohaterowie i superbohaterki reprezentujący moce, jakie można zdobyć dzięki czytaniu. Każda z postaci patronuje jednej z 12 udostępnianych bezpłatnie książek, wśród których znajdują się m.in. dzieła Wiesława Myśliwskiego, Remigiusza Mroza, Marka Krajewskiego i Holly Black.
Najnowsza edycja Czytaj PL opiera się na tych samych zasadach co zawsze. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Następnie zeskanować kod QR znajdujący się np. na każdym plakacie.
Na czytelników czeka 12 e-booków i 10 audiobooków. Od kryminałów, poprzez książki obyczajowe, aż po reportaż - w puli udostępnionych publikacji każdy znajdzie coś dla siebie. "Ucho igielne" Wiesława Myśliwskiego będzie idealną pozycją dla miłośników literatury z najwyższej półki. Fanom kryminałów spodobają się "Listy zza grobu" Remigiusza Mroza i powieść kryminalna "Skaza" Roberta Małeckiego. "Okrutny książę" Holly Black szczególnie przypadnie do gustu osobom lubiącym fantastykę. Miłośnicy powieści obyczajowych mogą wybrać książkę Magdaleny Witkiewicz, a fani reportażu zbiór Tomasza Michniewicza.
Dla czytelników przygotowano także nagrody. W konkursie "Zostań emisariuszem książek – dziel się z ludzkością supermocami" do zdobycia będą czytniki PocketBook, bony do Woblinka, koszulki oraz smartfony. Wystarczy jedynie wydrukować plakat akcji i powiesić go w swojej miejscowości w widocznym miejscu. Gadżety będzie można także wygrać u patrona Czytaj PL, którym jest portal Lubimy Czytać.
W tym roku, tak jak poprzednio, Czytaj PL towarzyszy akcja "Upoluj swoją książkę", której pomysłodawcą jest Instytut Książki. Jej ambasadorami zostało 1400 uczniów ze szkół średnich w całej Polsce.
Według raportu Biblioteki Narodowej w 2018 roku przynajmniej jedną książkę przeczytało jedynie 37% badanych Polaków. Dzięki tej akcji można te statystyki realnie zmienić.
anna.d@bialystokonline.pl