Pod koniec kwietnia ponad 11,8 tys. podlaskich uczniów przystąpiło do egzaminu na koniec gimnazjum. Ci, którzy z różnych przyczyn w pierwszym terminie nie mogli do niego przystąpić, zrobią to w czerwcu.
Język polski słabiej, historia i wos - lepiej
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży opublikowała wstępne wyniki podlaskich uczniów z egzaminu gimnazjalnego. Jeżeli chodzi o język polski, gimnazjaliści uzyskali średnio 66,6%, czyli nieco mniej niż ich koledzy w kraju (68%).
- Uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniami zamkniętymi, które sprawdzały odbiór tekstów kultury i wykorzystywanie zawartych w nich informacji. Bez problemu wyszukiwali w tekście publicystycznym lub literackim informacje podane wprost lub pośrednio. Jeśli jednak odpowiedź wymagała dokładniejszej analizy tekstu i samodzielnego sformułowania odpowiedzi zawierającej krytyczną ocenę faktów, zadanie okazywało się zdecydowanie trudniejsze - informuje OKE w Łomży.
Lepszy wynik niż dla całego kraju (59%), podlascy gimnazjaliści uzyskali z części humanistycznej, czyli z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, zdobywając średnio 59,4% punktów. Ta część egzaminu wymagała od zdających wykazania się umiejętnościami analizy i interpretacji historycznej, wyszukiwania oraz porównywania informacji pozyskanych z różnych źródeł – tekstów, map, tablic genealogicznych oraz ilustracji.
Przedmioty przyrodnicze i matematyka - na plus
W przypadku egzamin gimnazjalnego z zakresu przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka i geografia) uczniowie z województwa podlaskiego także uzyskali średni wynik lepszy, aniżeli gimnazjaliści w kraju - odpowiednio 52,6% i 52% punktów. Zadania sprawdzały m.in. umiejętność wnioskowania, posługiwania się metodą naukową oraz opisem doświadczenia.
Za rozwiązanie zadań z zakresu matematyki podlascy gimnazjaliści uzyskali średnio 48,3% punktów możliwych do zdobycia - w całym kraju natomiast 47%.
- Jednym z najłatwiejszych dla uczniów okazało się zadanie 6., w którym uczeń powinien wykazać się umiejętnością odczytywania i wykorzystywania informacji - tłumaczy OKE.
Angielski, niemiecki, rosyjski, francuski...
Gimnazjaliści musieli także zdać egzamin z języka obcego nowożytnego: na poziomie podstawowym oraz/lub rozszerzonym. Uczniowie mogli przystąpić do egzaminu z jednego z języków, których uczyli się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego albo włoskiego.
Za rozwiązanie zadań na poziomie podstawowym gimnazjaliści z województwa podlaskiego uzyskali średnio: z języka angielskiego – 68,5% punktów (w kraju - 67%), z języka niemieckiego – 53,5% punktów (54%), z języka rosyjskiego – 66,4% punktów (61%) i z języka francuskiego – 62,9% (70%).
Jeżeli chodzi o poziom rozszerzony, uczniowie uzyskali średnio wyniki: z języka angielskiego – 47% punktów (w kraju 46%), z języka niemieckiego – 81,9% punktów (39%), z języka rosyjskiego – 53% punktów (41%) i z języka francuskiego – 91,1% punktów (66%).
Przypomnijmy, że przystąpienie do egzaminu było warunkiem ukończenia gimnazjum, natomiast jego wynik będzie brany pod uwagę przy rekrutacji do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej.
malgorzata.c@bialystokonline.pl