Wynalazca słynnej szczepionki pochodził z Białegostoku. Prezydent chce go upamiętnić

2021.02.16 13:27
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu częsty był widok dzieci z charakterystycznym paraliżem kończyn po przebyciu choroby Heinego-Medina. Albert Sabin wynalazł stosowaną do dziś na całym świecie szczepionkę przeciw polio. Pochodzący z Białegostoku naukowiec będzie miał swoją ulicę na osiedlu Skorupy.
Wynalazca słynnej szczepionki pochodził z Białegostoku. Prezydent chce go upamiętnić
Albert Sabina podaje swoją szczepionkę przeciwko polio

- Wystąpiłem do Rady Miasta Białystok z wnioskiem, by upamiętnić w naszym mieście Alberta Sabina - zapowiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślając, że ten wybitny wynalazca szczepionki przeciwko polio pochodził z Białegostoku.

- Proponuję, by jego imię nosiła ulica na os. Skorupy - zasugerował Tadeusz Truskolaski i zapowiedział, że Rada Miasta zajmie się tym projektem uchwały 22 lutego.

"Szczepionka" będzie niewątpliwie słowem roku 2021. Przez ostatnie dwa miesiące odmieniane jest właściwie przez każdego przez wszystkie przypadki. Oczywiście w kontekście COVID-19. To jednak nie pierwsza epidemia, z którą mierzy się ludzkość. Wyjść z jednej z nich pomógł właśnie Albert Sabin.

Albert Sabin, a właściwie Abram Saperstein, urodził się 26 sierpnia 1906 r. w Białymstoku. Jego rodzice Jakub i Tilla Saperstein byli niezbyt zamożnymi, tradycyjnymi Żydami. Abram spędził w Białymstoku pierwszych 15 lat swojego życia. W 1921 r. wraz z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Szybko nauczył się języka, skończył szkołę i dostał się na New York University. Studiował najpierw stomatologię, potem przeniósł się na medycynę. W 1930 r. przyjął obywatelstwo amerykańskie i zmienił nazwisko na Sabin. W 1931 r. ukończył studia i rozpoczął praktykę w szpitalu. Był to rok wybuchu epidemii choroby Heinego-Medina, którą zaczął się szczególnie interesować.

W 1939 r. Albert Sabin przeniósł się na Uniwersytet w Cincinnati, gdzie kontynuował badania nad polio. Zaraz jednak przerwał je i wstąpił do armii, gdzie zajął się badaniem chorób zakaźnych wśród amerykańskich żołnierzy. Po powrocie na uczelnię dokończył prace nad szczepionką przeciwko chorobie Heinego-Medina. w 1960 r. preparat został dopuszczony do użycia w USA. Co prawda nie był pierwszym, ale z uwagi na jego skuteczność i sposób podawania (doustnie) szybko wyparł poprzednie. Co więcej jego twórca, chcąc zapewnić niczym nieskrępowany dostęp do szczepionki, nie opatentował swojego wynalazku tłumacząc, że jest to jego dar dla dzieci.

Wyizolowanie szczepionki przyniosło Albertowi Sabinowi ogromną sławę i międzynarodowy rozgłos. Uczelnie z całego świata przyznały mu w sumie 46 doktoratów honoris causa przez uczelnie na całym świecie, a także wiele innych wyróżnień i nagród, w tym w 1965 r. nagrodę Laskera "amerykańskiego Nobla" w dziedzinie badań klinicznych.

Albert Sabin zmarł w Georgetown w 1993 r.

Polio od starożytności stanowiła zagrożenie epidemiczne dla państw całego świata. Dzięki szczepionce Albert Sabin w większości regionów już nie występuje. Wywoływana przez wirusa polio choroba często przebiega bezobjawowo. Najczęstsze jej objawy to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, gorączka, ból głowy. Rzadziej dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Najbardziej charakterystyczna jest postać porażenna choroby, która prowadzi do niedowładów, niepełnosprawności ruchowej, paraliżu czy niewydolności oddechowej.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1519 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39