To propozycja wspólnej zabawy dla dzieci i rodziców, a jednocześnie doskonała lekcja tradycji. Podlaski Instytut Kultury zachęca do zapoznania się z elektroniczną wersją książeczki edukacyjnej dla najmłodszych, którą wydał w ramach projektu "Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym". Tytuł "Wycieczki owieczki - czyli jak powstaje tkanina" wskazuje na tematykę i postać bohaterki rysowanej historii. Na poszczególnych stronach zamieszczono rysunki dzieci, laureatów konkursu plastycznego. Dzięki nim można nauczyć się wszystkich czynności jakie trzeba wykonać, aby wytkać tkaninę na krosnach. Ten pozornie trudny temat został pięknie przedstawiony na kolorowych, wesołych rysunkach. Widzimy tu stadka owiec, strzyżenie, pranie wełny, gręplowanie, farbowanie i na koniec pracę przy kołowrotku i krosnach. Fragmenty książeczki można wydrukować, rozwiązać krzyżówkę, wykleić swoją kompozycję lub narysować i pokolorować własny obrazek. To dobra propozycja na wspólne spędzenie czasu i naukę o dawnym rzemiośle.
Tradycyjne tkactwo to ginąca już sztuka, którą PIK od wielu lat stara się popularyzować i utrwalić. Stąd coroczne warsztaty, które prowadzą podlaskie tkaczki, konferencje, konkursy i publikacje. Ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego Podlaski Instytut Kultury zrealizował już dwa projekty - Kraina Wątku i Osnowy, Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym, a w tym roku rozpoczął trzecią edycję programu - Podlaskie Sploty.
To nie jedyna atrakcja on line jaką proponuje PIK. Na stronie instytutu można zobaczyć jak krok po kroku zrobić wielkanocną pisankę, obejrzeć wystawę malarstwa pt. Więzi, poszperać w cyfrowych zbiorach PIK oraz jeszcze raz przeżyć najpiękniejsze koncerty z ubiegłorocznej Podlaskiej Oktawy Kultur. Wszystko dostępne na stronie www.pikpodlaskie.pl.
anna.d@bialystokonline.pl