- Przeanalizowaliśmy projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, by wyróżnić tych, którzy najsprawniej realizują prorozwojowe podlaskie inwestycje - mówi Urszula Mirończuk z urzędu marszałkowskiego. - Dzięki tym beneficjentom unijne środki zmieniają oblicze naszego województwa - dodaje.
Spośród setek wybrano 13 inwestycji realizowanych i przez samorządy i prywatne przedsiębiorstwa. W Białymstoku najsprawniej przebiegają prace nad przebudową ulic w centrum prowadzoną przez urząd miasta (warta ponad 60 mln zł modernizacja ul. Mazowieckiej, Wiejskiej, Wesołej, Wyszyńskiego, Kalinowskiego, Krakowskiej, Młynowej, Kijowskiej, Marjańskiego, Odeskiej, Cieszyńskiej i Pięknej) oraz budowa Hotelu Esperanto firmy Casablanca Catering.
W regionie korzystający z dofinansowań unijnych powinni brać przykład z osób odpowiedzialnych za budowę krytych pływalni w Michałowie i Łomży, termomodernizację szkół w Sokółce, powstanie laboratorium nauki języków obcych, remont szkoły i rekultywację składowiska odpadów w Gródku.
Z inwestycji publicznych również szybko biegną ku końcowi projekty związane z ochroną Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego gminy Jeleniewo oraz budową Zambrowskiego Parku Przemysłowego. Przykładem dobrej inwestycji w turystykę jest też kampania promocyjna Puszczy Knyszyńskiej.
Na polu turystyki - ale już jako inicjatywy prywatne - zwrócono uwagę na firmy budujące nowe hotele i pensjonaty. Oprócz wspomnianego Esperanto wyróżnia się Akvilon w Suwałkach, Zalesie w Trzciannem i Nowodworski w Ciechanowcu. Ponadto doceniono Polbud z Bielska Podlaskiego, który wdraża nowinki do produkcji konstrukcji z aluminium i stolarki PCV.
- Bez wątpienia bardzo pomocne okazały się szkolenia. Była to świetna okazja, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości, zadać pytania i oczywiście uzyskać szybko konkretną, fachową odpowiedź - o sposobie na płyną realizację projektu - mówi Elżbieta Rosińska, odpowiedzialna za budowę basenu w Michałowie.
W opinii wyróżnionych pomocne są także kontakty z pracownikami Instytucji Zarządzającej (urzędem marszałkowskim).
Nie brak jednak i tych, którzy nie radzą sobie ze sprawnym rozliczaniem dofinansowanych projektów. Samorządy oraz szefowie przedsiębiorstw już otrzymali pisma z informacją o uchybieniach i błędach w przygotowywanej dokumentacji.