Wybory samorządowe i parlamentarne. Kogo wybiorą Podlasianie?

2023.06.26 11:02
W 2024 r. zmieni się władza w Mońkach, Sejnach i Ciechanowcu. Największą szansę na reelekcję mają burmistrzowie Łap i Wasilkowa. Z kolei w przypadku wyborów do Sejmiku Województwa Podlaskiego, do Sejmu oraz do Senatu w Podlaskiem wygra PiS - wynika z raportu Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.
Wybory samorządowe i parlamentarne. Kogo wybiorą Podlasianie?
Fot: Malwina Witkowska
Supraśl ma 60% szans na zmianę włodarza

Sytuacja polityczna woj. podlaskiego

Na podstawie zebranych danych oraz przeprowadzonych badań, Ogólnopolska Grupa Badawcza przygotowała raport, który w całości poświęcono politycznej sytuacji województwa podlaskiego. Raport ten jest niezwykle istotny dla rozpoczynającego się wyborczego maratonu, ponieważ przedstawia prognozy dotyczące szans urzędujących włodarzy na reelekcję. Na potrzeby cyklu "Stan województw" przeprowadzono także analizę, na podstawie której stworzono "Punkty zmiany", które pozwalają oszacować, w której gminie są największe szanse na zmianę obecnego włodarza.

- Wszystkie dane wskazują na to, że rekordowo długa kadencja samorządów będzie miała bardzo negatywny wpływ na szanse burmistrzów i prezydentów miast na reelekcję. Sytuacja gospodarcza tylko pogarsza te szanse. Nasz raport to kompleksowy przegląd szans na zmianę burmistrzów i prezydentów miast w regionie oraz prognozy dotyczące wyników wyborów do Sejmiku, Sejmu i Senatu - poinformował Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

Opracowany raport jest kompleksowym przeglądem szans na zmianę włodarzy miast oraz prognoz dotyczących wyników wyborów do Sejmiku Województwa Podlaskiego, Sejmu i Senatu. Łączy on w sobie analizę danych statystycznych z wyborów samorządowych, sięgającą aż do roku 2002, kiedy to Polacy po raz pierwszy mieli możliwość wyboru prezydenta, burmistrza lub wójta swojej miejscowości bezpośrednio w wyborach. Wykorzystując tę szczegółową metodologię, raport umożliwia oszacowanie szans obecnych włodarzy na przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Gdzie zmienią się włodarze?

W województwie podlaskim szykują się zmiany włodarzy miast i miasteczek. Na podstawie raportu, największą liczbę punktów zmiany, aż 81, uzyskał burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski. Istnieje prawdopodobieństwo na poziomie 70%, że w kwietniu 2024 r. przestanie pełnić funkcję burmistrza swojego miasta. Podobny wynik odnotował również Arkadiusz Nowalski, burmistrz Sejn, który również ma 70% szans na zmianę.

Trzeci wynik na liście zdobył Eugeniusz Święcki, burmistrz Ciechanowca. W jego przypadku istnieje 60% szans na zmianę. W czołówce zestawienia znaleźli się również burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, oraz burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, którzy otrzymali 60% szans na zmianę władzy.

Szansa na zmianę władzy na poziomie 40% dotyczy aż 8 gmin. W tym przypadku mamy do czynienia z włodarzami takimi jak: Aleksander Stalicki z Kleszczel, Jerzy Sirak z Hajnówki, Lech Łępicki z Lipska, Henryk Łapiński z Suraża, Jarosław Chmielewski z Knyszyna, Jarosław Siekierko z Wysokiego Mazowieckiego, Jarosław Borowski z Bielska Podlaskiego oraz Mariusz Chrzanowski z Łomży.

Kolejnych 8 burmistrzów miast i miasteczek ma 25% szans na zmianę władzy w swoich gminach. Dotyczy to Tadeusza Truskolaskiego z Białegostoku, Kazimierza Dąbrowskiego z Zambrowa, Czesława Renkiewicza z Suwałk, Roberta Wyszyńskiego z Szepietowa, Andrzeja Dudy z Kolna, Roberta Wardzińskiego z Choroszczy, Dariusza Latarowskiego z Grajewa i Ewy Kulikowskiej z Sokółki.

Dwóm włodarzom gmin przewiduje się jedynie 15% szans na zmianę, co oznacza, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, oraz burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz, pozostaną przy władzy.

W Podlaskiem dominują wyborcy PiS-u

Raport przedstawia także prawdopodobne wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Podlaskiego. Badanie wskazuje, że radni Prawa i Sprawiedliwości utrzymają się u władzy, zdobywając ponad 40% poparcia. Na drugim miejscu uplasuje się Koalicja Obywatelska z wynikiem 25%. Zaskakująco, trzecie miejsce zajmie Konfederacja, przyciągając ponad 8,5% wyborców. Poniżej progu 8,5% znajdzie się Polska 2050, a Polskie Stronnictwo Ludowe uzyska wynik poniżej 8%. Na końcu zestawienia znajduje się Lewica z wstępnym poparciem wynoszącym 5,6%. Zgodnie z podziałem mandatów, w Sejmiku zasiadłoby 17 radnych z PiS-u oraz 13 radnych z opozycji.

W przypadku wyborów parlamentarnych do Sejmu, w Podlaskiem zwycięstwo odniesie Prawo i Sprawiedliwość. Według raportu, rządząca partia otrzyma 41,83% poparcia. Na drugim miejscu uplasuje się Koalicja Obywatelska, uzyskując wynik 22,85%. Warto zauważyć, że poparcie dla Konfederacji wzrośnie, a 13,51% mieszkańców Podlasia odda na nią swój głos. Trzecią siłą polityczną będzie Trzecia Droga, czyli koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050, z wynikiem 12,76% poparcia wśród mieszkańców województwa podlaskiego. Lewica uzyska nieco ponad 5% głosów.

Jeśli chodzi o wybory do Senatu w 2019 r., Prawo i Sprawiedliwość wygrało we wszystkich trzech okręgach województwa podlaskiego. W 2023 r. przewiduje się, że Prawo i Sprawiedliwość odniesie zwycięstwo w dwóch z trzech okręgów.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1204 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39