Przy okazji 31. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych prezydent Tadeusz Truskolaski zaprosił białostoczan do obejrzenia wystawy "Solidarnie ku wolności".
Celem wystawy jest upamiętnienie bohaterskiego zrywu solidarnościowego, który doprowadził do upadku komuny w Polsce. Jednym z najważniejszych punktów na tej drodze były tzw. wybory kontraktowe 4 czerwca 1989 roku. W ich rocznicę obchodzimy obecnie Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.
Wystawa stanęła w symbolicznym miejscu - przy ul. Tadeusza Mazowieckiego. Prezentuje najważniejsze momenty historyczne. Wśród nich są m.in.: pierwsze dni stanu wojennego w 1981 r., marsz przeciwko brakom w zaopatrzeniu z transparentami "Głodni wszystkich krajów łączcie się" w 1981 r., strajk w Gdańskiej Stoczni Remontowej w 1988 r. czy przejście pochodu pierwszomajowego pod pomnik Poległych Stoczniowców w 1989 r.
Wybory parlamentarne w roku 1989 odbyły się na warunkach ustalonych wcześniej przy Okrągłym Stole. Według historyków był to przede wszystkim plebiscyt, który miał pokazać skalę poparcia społecznego dla opozycji, jako że komuniści zagwarantowali sobie 65 proc. miejsc w Sejmie. Okazało się, że kandydaci "Solidarności" zdobyli wszystkie możliwe mandaty. Do Senatu z kolei, gdzie wybory były w pełni wolne, dostał się tylko jeden kandydat strony komunistycznej, pozostałe 99 mandatów uzyskała opozycja. Został tym samym wykonany pierwszy, bardzo istotny krok w stronę demokracji i całkowitego demontażu komuny.
angelika.dorf@bialystokonline.pl