Wybory 2011: sprawdź jak głosował Białystok

2011.10.10 00:00
Już 163 ze 164 działających obwodowych komisji wyborczych w Białymstoku (brak jeszcze wyników z obwodu nr 111 w szkole przy ul. Armii Krajowej) przekazało Państwowej Komisji Wyborczej protokoły z wynikami głosowania. Jak się okazuje, białostoczanie zagłosowali nieco inaczej niż reszta kraju.
Wybory 2011: sprawdź jak głosował Białystok

Wygrała PO, mniej dla małych partii

Poparcie mieszkańców naszego miasta dla dwóch największych partii politycznych jest zbliżone do tego w kraju. Z tym, że u nas zagłosowało na nie nieco więcej osób niż na mniejsze ugrupowania. Platforma Obywatelska w Białymstoku cieszy się zaufaniem 40,02% wyborców, a Prawo i Sprawiedliwość - 31,90%.

Zupełnie inaczej niż w Polsce przedstawił się w stolicy Podlasia rozkład głosów pomiędzy pozostałe partie. Trzecią najchętniej popieraną przez białostoczan siłą polityczną jest Sojusz Lewicy Demokratycznej 11,32% (w kraju - 5. miejsce i około 8,2%). Stosunkowo chętnie głosowaliśmy też na Ruch Palikota oddając mu 8,79% głosów (wg ostatnich wyników ogólnopolskich ma prawie 10% głosów i będzie 3. siłą w sejmie). Bardzo słabo wypadł natomiast w naszym mieście PSL. Partia Waldemara Pawlaka uzyskała tylko 2,81% głosów, co jest porównywalne z poparciem dla Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke sięgającym 2,43% (w kraju PSL - 8,5%; Nowa Prawica - 1,06%).

W Białymstoku najpopularniejsza Kudrycka

Białostoczanie najchętniej widzieliby w Sejmie Barbarę Kudrycką. Na dotychczasową minister zagłosowało ponad 19,1 tys. wyborców co dało jej 15,25% wszystkich głosów. Wręcz zaskakująco dobrym wynikiem może chwalić się Mariusz Kamiński z PiS (ponad 8,8%). Startując z 4. miejsca listy tej partii zdobył więcej głosów niż kolejny w ogólnym zestawieniu, "jedynka" PiS, Krzysztof Jurgiel (niespełna 8,6%). Sporo nazbierała też "trójka" tego ugrupowania, obecnie radny sejmiku województwa i były marszałek - Dariusz Piontkowski (prawie 7,4%).

Na liście PO sprawdziły się obecne w sejmie do tej pory nazwiska. Łeb w łeb szli rywalizujący o przywództwo w podlaskich strukturach tego ugrupowania Damian Raczkowski i Robert Tyszkiewicz (obaj po 4,21%, z różnicą kilku głosów na korzyść Tyszkiewicza). Ponad 3% uzyskał też poseł Jacek Żalek i wiceprezydent Białegostoku - Aleksander Sosna.

Wyborcy SLD w wyborach do Sejmu najczęściej stawiali "X" przy nazwisku Jarosława Matwiejuka (blisko 5,1% wszystkich głosów) oraz Eugeniusza Czykwina (około 3,4%). Głosujący na Ruch Palikota zwykle popierali "jedynkę" tej partii, nieudzielającego się do tej pory politycznie, Adama Rybakowicza.

Białostoczanie głosują na senatora z PO

W wyborach do Senatu białostoczanie najchętniej popierali obecnego zastępcę prezydenta Białegostoku, Tadeusza Arłukowicza z PO (w mieście zdobył 46,5% głosów). Na Marka Zagórskiego z PiS zagłosowało 32% wyborców, a na Mikołaja Mironowicza z listy SLD blisko 13,7%.

Frekwencja wyższa niż ogólnopolska

Frekwencja w naszym mieście była wyższa niż ogólnopolska i wyniosła 56,65%. Wciąż nam jednak daleko do zwykle bardzo aktywnej Warszawy, gdzie zagłosowało prawie 67,5% uprawnionych, czy Poznania. W stolicy Wielkopolski do urn poszło ponad 62,2% wyborców. W porównaniu do mieszkańców 11 największych polskich miast białostoczanie głosowali chętniej niż tylko mieszkańcy Szczecina, Łodzi, Katowic i Bydgoszczy.

E.S.
1560 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39