Gdy odpoczęliśmy już po okresie świąteczno-noworocznym, zdążyliśmy wrócić do pracy i innych obowiązków, złamać kilka postanowień, które powzięliśmy sobie na 2019 roku, warto spojrzeć na to, co nas czeka w ciągu najbliższych 12 miesiącach. Oczywiście każdy powinien to zrobić indywidualnie lub z najbliższymi, my się jednak zajmiemy tym, co nas łączy, czyli miastem.
Wybory razy dwa
Nie tak dawno z ulic zniknęły plakaty wyborcze kandydatów do rady miasta, sejmiku województwa czy na prezydentów Białegostoku, które pojawiły się na początku jesieni w związku ze startującą kampanią samorządową. Niedługo pewnie zaczną pojawiać się kolejne, tym razem związane z wyborami do Europarlamentu, które zaplanowane są na maj. Będzie ich pewnie mniej, a kampania nie będzie tak wszechobecna, jak w przypadku ostatnich, ale trzeba pamiętać, że nie będzie to ostatnia rozgrywka wyborcza w tym roku.
Na jesień bowiem zaplanowany jest kolejny akt, wydaje się, że zdecydowanie ważniejszy. Chodzi, rzecz jasna, o wybory parlamentarne, które emocje zaczną budzić może jeszcze przed wakacjami. Jest to bowiem rozgrywka o to, kto będzie rządził całym krajem przez następne 4 lata. Stawka więc niebagatelna. Trudno będzie więc uciec w 2019 roku od polityki.
Dla lokalnej polityki może to być też rok sporych zmian. Z pełną parą powinny zacząć przede wszystkim nowe władze województwa, w których teraz większość ma Prawo i Sprawiedliwość. Na razie udało się wybrać nowy zarząd, chociaż nie bez problemów i wprowadzić pierwsze zmiany personalne w jednostkach podległych urzędowi marszałkowskiemu.
I jeszcze raz 100 lat
W podsumowaniu roku 2018 pisaliśmy o tym, że upłynął on pod znakiem 100-rocznicy odzyskania niepodległości. W Białymstoku będziemy świętować raz jeszcze – 19 lutego – ponieważ w przypadku stolicy województwa podlaskiego to właściwa data odzyskania niepodległości. Wiadomo już, że będzie to rocznica obchodzona huczniej niż zwykle.
Rok 2019 to także kilka innych ważnych rocznic, jednak bardziej ogólnopolskich – 80-lecie wybuchu II wojny światowej, 30-lecie Okrągłego Stołu i powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego.
Nadal będą budować
Białystok nadal będzie w budowie, chociaż w mniejszym stopniu niż w ostatnich latach. Z ważnych inwestycji - w końcu ukończona ma zostać Trasa Niepodległości, termin oddania której został po raz kolejny przesunięty pod koniec roku. Poza tym zintensyfikowane powinny zostać prace na wylocie na Warszawę, a dokładnie na skrzyżowaniach al. Jana Pawła II z ul. Narodowych Sił Zbrojnych i na węźle Porosły. Chociaż prace zakończone zostaną prawdopodobnie tylko na pierwszym z nich.
Poza tym drogowcy wejdą na kilka innych dużych ulic. Spore inwestycje planowane są na al. Tysiąclecia Państwa Polskiego, a także ulicach Jurowieckiej i Klepackiej. Rozpocząć się mają również prace przy węźle intermodalnym, zakładającym przebudowę układu drogowego wokół dworców PKS i PKP, chociaż bez najbardziej spektakularnego elementu, jakim miał być tunel pod torami.
Poza tym zakończona ma zostać budowa gmachu Muzeum Pamięci Sybiru na Węglowej, do użytku oddany zostanie żłobek na Bacieczkach, a zacząć powstawać ma kolejny na ul. Kluka. Możliwe też, że pierwsze samoloty wylądują również na nowym pasie startowym na Krywlanach.
Rok 2019 zapowiada się więc równie intensywnie jak poprzedni, a może nawet bardziej. Ciekawe, jak władze poradzą sobie z postanowieniami, o których mówiły już od wrześniowej kampanii wyborczej.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl